První poločas rozpadu

V úterý 23. června přijela do Domu kultury města Ostravy rodačka z Havířova žijící v Brně – Adéla Elbel. Adéla je známá zejména svými stand-up vystoupeními. Momentálně kulturní domy navštěvuje se svou one-woman show s názvem Stand-up Your Life: První poločas rozpadu.

Adéla Elbel přišla v dlouhé třpytivé sukni a se zlatou čelenkou. Chvíli potom, co slavnostně a za velkého potlesku začala vyprávět, zjistila, že jí nefunguje prezentér. Po chvíli marné snahy zavolat technika, který by to opravil, se v podpatcích rozběhla do zákulisí, aby pomoc sehnala osobně. Po výměně baterií ovšem zjistili, že ve slabých bateriích chyba nebyla, ale že prezentérem se v Ostravě musí mířit za roh a ne na plátno. Asi tady prý máme stěny z azbestu, tak to nefunguje.

Povídání o příjemných i nepříjemných zážitcích ze života komičky – tak by se dal program shrnout. Jaké to je, když se žena blíží ke čtyřicítce, za chvíli bude za zenitem a už jí zbývá se jen rozpustit do zapomnění. Jediná cesta, jak prý být v tomto věku nejkrásnější ženou v místnosti je ta, že v místnosti není žádná jiná mladší. Pokud však je ona mladší žena těhotná, je to v pořádku a čtyřicítka je stále na prvním místě.

V prezentaci nám mimo jiné ukazovala zprávy a komentáře od fanoušků, ale i od hejtrů. V jednom z nich stálo něco, co se tvářilo jako lichotka, a sice „jsi docela milá starší holka.“. Skvělý příklad kombinace slov, která by se vůbec neměla používat. Dále rozebírala například porod, mateřství nebo to, jak se ženy mění podle toho, s kým zrovna chodí. Jenou prý chodila s fotbalistou a celou tu dobu byla úplně blbá.

Adéla své vystoupení uvedla vtipem, který následně zakončila větou „lepší už to nebude.“. Bohužel musím konstatovat, že aspoň z mého úhlu pohledu měla pravdu. Byly momenty, kterým jsem se opravdu upřímně zasmála. Na druhou stranu byly i pasáže, které byly zopakované slovo od slova z jejích předchozích vystoupení v televizi. Je mi jasné, že nejde vymýšlet pořád něco nového a obdivuji každého, kdo má tu kuráž si stoupnout před mikrofon a snaží se publikum pobavit. Nicméně bych předpokládala, že když si lidé koupí lístky na moji show, odněkud mě už znají. Tím pádem bych neopakovala scénky, díky kterým mě znají.

This slideshow requires JavaScript.

Je to však pouze můj názor. V sále byla spousta lidí, která se smála celou dobu. I když bych na představení znovu nešla, za ztracený čas to nepovažuji. Vám, kteří máte rádi stand-up, by se představení mohlo líbit.

Autor fotografií: Tereza Zgabajová