První pomoc jste zvládli na jedničku – Hrad přežil!

V neděli 10. září se konal již desátý ročník akce Hrad žije první pomocí. Soutěže profesionálů, zážitkové trasy i program pro veřejnost zaštiťoval Český červený kříž Ostrava. Co všechno jste na Slezskoostravském hradě mohli zažít?

Program pro nezdravotnické složky integrovaného záchranného systému byl zahájen už v 8 hodin ráno, avšak oficiální zahájení pro veřejnost proběhlo až v 10 hodin dopoledne. Chvíli poté byly spuštěny zážitkové trasy. Ty měly za cíl ukázat reálné situace, se kterými se můžete v životě setkat, a dát vám návod, jak je řešit. Já jsem si s kamarády vyzkoušela technickou trasu, kde jsme byli první u auta, které právě narazilo do stromu. Nejdříve jsme nehodu řešili sami, potom s námi jeden z členů ČČK Ostrava situaci procházel znovu a hodnotil, co jsme udělali správně a co by se na našem zásahu dalo případně vylepšit.

Zdroj: Webové stránky pozary.cz

Druhou trasou, kterou jsme si prošli, byla interní. Řidička autobusu městské hromadné dopravy byla v bezvědomí. Zde jsme si v praxi zkoušeli také práci s přístrojem AED (automatizovaný externí defibrilátor, který dodá srdci výboj sloužící k obnovení normálního srdečního rytmu, pozn. red). Na traumatickou trasu jsme se bohužel už nedostali, ale je rozhodně skvělá zpráva, že se vy, návštěvníci, o první pomoc aktivně zajímáte a trasy jste zaplnili.

Ve volných chvílích byl pro návštěvníky přichystán doprovodný program. Mohli jsme vidět interaktivní ukázky kynologů. Psi, kteří umí označit a chytit pachatele nebo najít v kufrech schovaný tabák či drogy. Ukázky předváděli také báňští záchranáři, konkrétně transport zraněných osob s využitím lezecké techniky.

Zdroj: Webové stránky pozary.cz

Měli jsme možnost sledovat nezdravotnické složky integrovaného záchranného systému při soutěžích. Návštěvníci si také mohli v rámci doprovodného programu zasoutěžit v resuscitaci. Na pořadu dne byl i komentovaný zásah složek IZS při nehodě autobusu.

Ať už jste si první pomoc natrénovali aktivně či pasivně, je nezbytné ji znát. Přejeme vám, abyste zkušenosti nasbírané na akci Hrad žije první pomocí nikdy nemuseli použít. Ale myslím, že mohu za nás i za organizátory říct, že budeme rádi, když si své znalosti přijdete příští rok zopakovat.

Titulní fotografie: Webové stránky pozary.cz