ŘEZNÍK: Texty o násilí jsou svým způsobem očistný

Ani jsme se nenadáli a je za námi. Řeč je o ostravském Majálesu, jehož line-up byl letos pěkně našlapaný. Sokolská33.cz proto nelenila a v DOV rozhovorovala o sto šest. David Koller nebo Slza? Ani o zpovědi těchto tváří české hudební branže vás neochudíme. Tvář našeho prvního respondenta je však jednou vekou neznámou. Celá republika ho nezná jinak než s maskou kostlivce přes obličej. Tento vášně budící interpret poprvé výrazně zčeřil vody českého showbyznysu v roce 2013, kdy ho pořadatelé ankety Český slavík vyřadili z hlasování o titul Hvězda internetu. Kvůli svému nevybíravému slovníku stanul Martin Pohl alias Řezník dokonce před soudem, který ho však nakonec zprostil všech obvinění. Jak vysvětluje kontroverzní rapper násilí ve svých textech? A kde všude se mu hodily vědomosti nabyté na univerzitní půdě? Nejen to se dočtete v interview naší redaktorky Denisy Kotkové.

S33_reznik05Jaký byl první impuls k tomu, abys vytvořil postavu rappera Řezníka, kterého ty sám tituluješ jako komiksového záporáka?
V době, kdy postava Řezníka vznikla, jsem byl ještě teenager. Poslouchal jsem hodně horrorcorový kapely ze zahraničí a něco podobnýho mi na český scéně scházelo. Už předtím jsem sám rapoval, a napadlo mě, že bych mohl něco takovýho zkusit taky u nás. Nasadil jsem si masku, udělal jsem první song a už to jelo.

Proč se ve své tvorbě uchyluješ k negativistickým tématům plným násilí, za která často schytáváš vlnu kritiky veřejnosti. Kvůli klipu o „konečném řešení“ otázky bezdomovců a Romů jsi dokonce stanul před soudem, který tě ale nakonec uznal nevinným. Psychologové pak často upozorňují také např. na špatný vliv brutálního obsahu tvé tvorby na děti…
Já celkově moc neřeším, co si lidi myslí a hlavně – pro děti určitě nerapuju. Navíc, pokud jsou dobře vychovaný, tak i když si to najdou někde na YouTube, pochopí, že to, co se ve videích odehrává, je špatný a nejde o žádný návod k tomu, jak by se měly začít chovat… Těžko říct, jestli jsou témata mých textů skutečně negativistický. Já bych naopak řekl, že jejich vyjádření touhle formou je svým způsobem očistný. Když člověk rapuje o věcech jako je násilí a nenávist, dostane tyhle pocity pryč ze sebe samotnýho… Je fakt, že moje tvorba je o hodně temných stránkách života, ale na druhou stranu, pokud si člověk tyhle stránky nepřipouští, dost ho zaskočí, když se s nimi pak v reálu setká. Když tě v životě potká situace, se kterou vůbec nepočítáš, jsi z ní totálně v haj*lu. Pokud si ale existenci temných stránek světa připouštíš, nesemele tě situace, kdy jim musíš doopravdy čelit, tolik, jako kdybys na ni nebyl vůbec připravenej. Samozřejmě je to pak taky na fanoušcích, jak si tu informaci přeberou…

Pokud si člověk temný stránky života nepřipouští, dost ho zaskočí, když se s nimi pak v reálu setká.

Stalo se někdy také tobě samotnému, že tě to, o čem jsi nejprve rapoval, posléze potkalo i v reálu? A byl jsi díky tomu, jak říkáš, „připravený“?
To je hezká otázka, ale nic takového se mi nestalo. (smích)

Podle čeho si vybíráš témata, o kterých pak rapuješ? Některé tvoje songy jako třeba Ta Holka v Mym Sklepě evidentně reagují na nějakou reálnou událost, která hnula společností. U jiných to zase vypadá, že větší pozornost upínáš k sobě…
Je to tak půl na půl. Rapuju o tom, co nasávám ze světa. Kolikrát stačí, když si člověk pustí večer zprávy a vidí tam ta svinstva, co se dějou. Čerpám ale i z vlastních zážitků. Třeba z blbých zkušeností, kterýma si každej prochází v době dospívání, to je hodně dobrej zdroj inspirace. Když člověka odkopne holka, mísí se v něm hodně převážně nenávistných pocitů, který ze sebe potřebuje vybít. Teď je mi momentálně třicet a dění kolem vztahů vnímám samozřejmě zase z trochu jinýho úhlu…

S33_reznik08

Zmínil jsi fanoušky. Co si myslíš, že se jim na tvojí tvorbě líbí?
Podle mě se jim líbí hlavně to, že jsem na českou scénu přišel s něčím úplně novým, co tu předtím nikdo nedělal. A pak si taky myslím, že se s mými texty dokážou ztotožnit. Stavím se proti mainstreamu, kdy lidi zpívaj jen o lásce a o štěstí, ale v životě nás samozřejmě nepotkává jenom to. Moji posluchači se podle mě dokážou ztotožnit s tou temnou stránkou, jelikož vědí, že TO je skutečná realita. Sami si prochází chvílema, kdy je třeba někdo naštve, nemají rádi vlastní práci, jsou nespokojený se systémem. Asi jim moje hudba přijde v tomhle směru upřímnější než sluncem zalitý songy.

Zatímco dřív jsem nenáviděl celej svět, teď probírám svoje vlastní pocity, svůj život.

Na konci dubna jsi vydal novou desku Říše za zrcadlem. Posunula se tvoje tvorba nějakým směrem?
Posun je tam dost výraznej. Hodně jsem texty vztáhl na sebe. Zatímco předtím jsem nenáviděl celej svět, teď probírám svoje vlastní pocity, svůj život.

Proč ta změna?
Možná už jsem starej. Tak nějak jsem k tomu rejpání se ve vlastním nitru asi dozrál. Díky tomu je ale tahle deska autentičtější než všechny před ní. Rapuju na ní o sobě a svým životě. Nejsou to vymyšlený příběhy o holce ze sklepa, ale je to o mých skutečných pocitech a o tom, jak se peru s vlastním životem.

Tak nějak jsem k tomu rejpání se ve vlastním nitru asi dozrál.

Myslíš, že bude mít deska úspěch také u fanoušků, kteří byli doposud zvyklí na trochu jinou formu?
Zatím jsem se setkal jenom s kladnými reakcemi. Není to sice deska, kterou by si člověk na první poslech zamiloval… Právě proto jsem si ale dával hodně záležet na textech, protože člověk se do nich musí fakt zaposlouchat, aby z nich dostal tu klíčovou informaci.

S33_reznik09

Mimo jiné ses proslavil také jako autor kreslených vtipů Martyho frky. Jaký byl začátek tohoto příběhu?
Nudil jsem se ve škole, a tak jsem si z dlouhý chvíle čmáral. Vtipy jsem pak dával na Facebook, ale čistě jen pro své kamarády. Pak mi někdo z nich řekl, že je to fakt sranda a že bych měl Martyho frkům založit oficiální stránku. Tak jsem ho poslechl a od tý doby to milujou všichni.

Upřímně mi přijdeš tak trochu jako bezedná studnice černého humoru. Náměty na jednotlivé vtipy jsou z tvé vlastní hlavy?
Jo, v převážné většině jsou to hlavně moje nápady. Sem tam mi nějakej fanoušek pošle tip, kterej stojí za zvěčnění. Když jde o dobrej nápad, rád ho použiju, ale snažím se čerpat hlavně ze sebe.

Máma má raka je film o klukovi, který se účastní amatérských zápasů, aby vydělal peníze na operaci rakoviny konečníku svý mámy.

Máš poměrně široký záběr. Kromě hudby nebo kreslení vtipů stíháš taky práci na krátkometrážním filmu Máma má raka, který by měl mít premiéru letos v létě. Jak to vlastně máš s filmem?
Film miluju a vždycky jsem se mu chtěl věnovat. Mám za sebou dva autorský filmy Život není krásný a Jehovova Pomsta. Máma má raka je zatím poslední snímek. Jde o amatérský film vyprávějící příběh o klukovi, který se účastní amatérských zápasů, aby vydělal peníze na operaci rakoviny konečníku svý mámy… Tímhle snímkem bych rád uzavřel kapitolu amatérských filmů a kinematografii bych se odteď chtěl věnovat trochu vážněji.

S33_reznik07V rozhovoru pro DVTV jsi zmínil, že jsi na vysoké škole studoval krizový management. Uplatnil jsi nabyté vědomosti v některém z odvětví, kterým se nyní věnuješ?
Byl to jeden z předmětů, který jsem měl na vejšce a hodně mi pomohl hlavně v době, kdy byla aktuální kauza s Mattonkou. (Společnost Mattoni je pořadatelem ankety Český slavík. V roce 2013 vyřadila Řezníka z kategorie Hvězda internetu těsně před ukončením hlasování ve chvíli, kdy bylo jasné, že autor kontroverzních textů v kategorii zvítězí. Výhra 100 tisíc Kč tak připadla druhému v pořadí, rapperovi Johnymu Machettemu, pozn. red.) Když se něco podělá, použiješ principy krizovýho managementu, abys s danou situací dokázal co nejlíp naložit. Přesně jsem tak díky tomu viděl chyby, který Mattoni dělala v komunikaci s veřejností, jak to totálně zabíjela… Z jejich chyb jsem pak těžil já. Viděl jsem, co je špatně, a přesně do toho jsem píchal.

Vykrystalizoval nějak spor se společností Mattoni?
Pořád je to na stejným bodě. Dělají mrtvýho brouka, ale já jim to každopádně nezapomněl…

Když se něco podělá, použiješ principy krizovýho managementu. Díky jejich znalostem jsem pak těžil z chyb Mattonky.

Objednáš si občas v restauraci Mattonku? 
Ne, to fakt ne. (smích)

Veřejnost si tvoje jméno spojuje hlavně s horrorcorovou skupinou Sodoma Gomora. Na ostravském Majálesu jsi ale vystupoval se skupinou Mortal Cabinet. Jde o relativně nový projekt, který podle slov řady médií tvoří „vyvrhelové české hudební scény“. Co na tohle označení říkáš?
Mortal Cabinet založil Samir Hauser z kapely Vanessa, což je taková ostrá, nenáviděná kapela z devadesátých let. Mně se ale její tvorba vždycky líbila, logicky mi byla hodně blízká. Dalším členem kapely je František Štorm, což je zase česká black metalová legenda. Nakonec jsem se k nim přidal ještě já. Takže by se dalo říct, že v Mortal Cabinetu se opravdu spojili přední představitelé takových odpadních žánrů. Ale spolupráce funguje a to je podstatný.

S33_reznik03

Na závěr prozraď, jak sis užil své vystoupení na ostravském Majálesu?
Je tu krásnej industriální prostor, kterej se podle mě vyloženě hodí k naší muzice. I když jsem teď vystupoval s Mortal Cabinet, který se ještě lidem nedostal tolik pod kůži jako Sodoma Gomora, a tak na některý písničky ještě úplně nereagovali, koncert jsem si celkově užil.


Martin Pohl alias Řezník je jednou z nejvýraznějších osobností české horrorcorové scény. Do povědomí veřejnosti vstoupil jako rapper s maskou kostlivce na hlavě. Vystupuje sólově, zároveň však působí také ve skupinách Sodoma Gomora a Mortal Cabinet. Hudba je pouze jedním ze směrů, kterými se tento umělec ubírá. Věnuje se také kinematografii (krátkometrážní snímky Život není krásný, Jehovova Pomsta, Máma má raka) a je autorem kreslených vtipů Martyho frky. Martin Pohl absolvoval na VŠE v roce 2012 poté, co obhájil diplomovou práci na téma „Marketing v pohřebnictví“. Se jménem Řezníka je spjatá kauza Mattoni z roku 2013. Pořadatel Českého slavíka tehdy interpreta vyloučil kvůli násilnické povaze jeho textů z klání o titul v kategorii Hvězda internetu, který by jinak Pohl pravděpodobně získal. Kauza byla vzpomínána také během loňského ročníku hudební soutěže, kdy ve stejné kategorii zvítězil neméně kontroverzní zpěvák Ortel.

S33_reznik10Autorské okénko: Z interview s Řezníkem jsem měla zcela upřímně nahnáno. Tu masku bych skousla, absolutně jsem však netušila, co čekat od autora tak drastických textů a videoklipů, kterým já osobně vůbec neholduji. Rozhodla jsem se ale jít na rozhovor bez jakýchkoli předsudků, nicméně jsem byla smířena s tím, že mě můj respondent dost možná pošle do háje. Mile mě proto překvapilo, když si se mnou Martin alias Řezník ochotně povídal a během krátkého hovoru stihl i vtipkovat. Jak že se to říká? Nesuď knihu podle obalu…