Roztančený Létofest nepřekazil ani déšť

Tento víkend patřil hudbě. V ostravských Dolních Vítkovicích jste si mohli poslechnout průřez českou i slovenskou hudební scénou. Wanastovi Vjecy, Divokej Bill, Tomáš Klus a další kapely přilákaly tisíce fanoušků z širokého okolí. Dvoudenní festivalové turné s názvem Létofest, které už stihlo objet mj. Olomouc nebo Pardubice, nalákalo dokonce i nejednu rozlučku se svobodou. Velkolepé oslavy nezastavily ani přeháňky.

Je pátek odpoledne a vítkovický areál bývalých železáren se pomalu plní lidmi. Dostáváme čipové náramky, na které si následně musíme nahrát peníze. Já sama toto zjišťuji až v momentě, kdy si chci u stánku koupit nápoj. Způsob platby se mi nezdá příliš pohodlný, jak slibovala reklama. Navíc se u stánku k dobíjení brzy začínají tvořit zdlouhavé řady. Co se týče areálu samotného, ten tvoří kruh a obě stage jsou umístěny hned vedle sebe. Lidé tak snadno přecházejí z jedné strany na druhou. V zadním areálu je dostatek prostoru pro výběr jídla, pití i doprovodných aktivit.

Zdroj: facebooková stránka Jsem z Ostravy

Páteční den zahajuje mladičká skupina Světlo. Kluci pocházejí z nedalekého Havířova a jejich veselé a nápadité skladby plné popu a funku si okamžitě podmaňují hloučky lidí. Vzápětí na hlavní stage startuje Xindl X, aby osvěžil parné letní odpoledne hity jako Barbína nebo V blbým věku. Dále se dostáváme až do slovenského Prešova, odkud přijela kapela IMT Smile. Své řady příznivců už mají bratři Táslerovi i u nás. Energickými pop-rock-reggae variacemi si i v Ostravě získali věrné publikum. Za uznání stojí jejich zpracování písně Richarda Müllera Srdce jako kníže Rohan.

V podvečer je už před hlavní stage plno. Před sedmou hodinou tady startují kluci z Pražského výběru. Jejich pořádný rock je tradičně doplněný i řadou kostýmů. Kromě smrtky tančící při písni Zubatá zde nechybí ani jejich nejproslulejší maskot Artur Ropotámo připomínající Molièrova Lakomce, nebo snad dokonce pana Scrooge z Dickensovy Vánoční koledy. Rozprouděný dav pokračuje na slovenské Horkýže Slíže. Frontman Peter Hrivňák charakteristicky udržuje frekvenci 120 slov za vteřinu a mezi písněmi stíhá uvést recenzi hned několika přítomných sponzorů. „Sme starý kokoti, ale vypadáme dobre, pretože sa kremikujeme Oriflamom,“ zakřičel do davu. Zahráli i klasické pecky jako Silný refrén, Malá Zuzu nebo Mám v p… na lehátku.

Zdroj: facebooková stránka Jsem z Ostravy

Hudební proud večera mění Malotraktor Mig 21 v čele s Jirkou Macháčkem, který na hlavní stage před devátou večer rozdává lásku i spoďáry. Jeho „taneční, pěvecká a striptýzová skupina“ přepíná tisícový dav do pohodové nálady a rozněžňuje nejeden pár. „Pojďme udělat mexickou vlnu jinak. Máte teď příležitost líbat toho, koho jste ještě nelíbali. Polibte toho, kdo je po vaší levé straně,“ vyzývá publikum, načež hrají svůj hit Kalhotky si sundej. Za zmínku určitě stojí i sólo trubky v podání Petra Kužvarta, bývalého člena Chinaski, nebo sólo klávesisty Pavla Hrdličky, který předvádí bravurní kreace i přes svůj den starý úraz ruky.

Mládeži nepřístupno, varuje vystoupení Monkey Business. Všichni členové skupiny mají na sobě suspenzory a černé klobouky. Přestože se Matěj Ruppert tentokrát hodně krotí, po svých údajných třiadvaceti pivech střílí jednu peprnou hlášku za druhou. Na předchozí kapely ale ani po velkém snažení nestačí. Páteční večer zakončují Mandrage, kteří měli před hlavní stage už hodinu před začátkem nastoupenou svou základnu fanynek. Šrouby a matice, Motýli a Tanči, dokud můžeš jsou jasnými peckami. Z prvního dne si však odnáším nejsilnější dojem z Pražského výběru, který nasadil zcela nepřekonatelnou laťku.

Zdroj: facebooková stránka Jsem z Ostravy

V sobotu festival startuje Gazdina Roba v čele s Petrou Jonášovou, která je známá svým rockově písničkářským repertoárem. Hned po ní na hlavní stage vystupuje mladičká Lenny se svým charakteristickým chraplákem a perfektní angličtinou. I přes úraz malíčku se u několika skladeb sama doprovází na piano. Kromě svého nejnovějšího singlu Lovers Do představuje také novinky z připravovaného alba – skladby Next To Me a My Idol. Ani u vystoupení Lenny nechybí dechové nástroje, které perfektně doplňují skladby jako All My Love nebo Bones.

Odbitím čtvrté hodiny na pódiu začíná kapela O5 & Radeček, kde si frontman Tomáš Polák bere na starost většinu hitů a Radeček Sekyra zpívá jen cover Rolling in The Deep od Adele. Nutno ale dodat, že opravdu skvěle. K sobě na pódium si zvou i jednu fanynku z publika, která si s nimi střihla píseň Zůstaň. Zmínila bych i skvělé houslové sólo Přemysla Ptáčka. Ten během vystoupení hbitě střídá i kytaru a klávesy.

Zdroj: facebooková stránka Jsem z Ostravy

Před hlavní stage se mezitím začínají tvořit davy fanynek. Tam totiž doklusal i Tomáš Klus, opět bos a za perfektního kytarového doprovodu v podobě legendárního Jirky Kučerovského. Zdá se, jako by Tomáš v roli otce z pozice meditujícího buddhisty zase přistával nohama na zemi a vžil se raději do role lepidla rozdělené společnosti. „To, že jsme každý jiný, nás spojuje. A spojí nás to víc, když spolu budeme mluvit. Proto buďme spolu, mluvme spolu, buďme napojeni,“ uvádí svou píseň Napojen. „Nebojte se měnit svět, protože může být přesně takový, jaký ho chcete vy,“ zakončuje.

Večer náhle nabírá tvrdšího rázu. Na vedlejší stage začíná hrát kapela Doga, která tvoří svůj repertoár už přes třicet let. Věk však na nich není znát. Navíc předvádějí neopakovatelnou show s ručníky, a frontman na konci vystoupení zůstává na vteřinu zcela bez. Ale show nekončí. Na hashtag #ztraceny nevsadil nikdo jiný než Marek Ztracený, který v sedm večer usedá k pianu, aby na své nejbarevnější stage zahrál své barvité skladby. Na můj vkus jsou to ale skladby nevýrazné a špatně zapamatovatelné. O chvíli později se ale zase přesouváme k punk rocku. Svou hodinku tady začíná Vypsaná fixa, která kromě svých starých hitů jako Stereoid, 1982 nebo Antidepresivní rybička představuje i své nejnovější singly z nového alba jako například Krabička.

Zdroj: facebooková stránka Jsem z Ostravy

Bezpochyby zlatým hřebem dne je skupina Wanastovi Vjecy, která hned při nástupu zvolila jeden ze svých největších hitů Andělé. I při Otevřené zlomenině a Sbírce zvadlých růží zpíváme v davu úplně všichni, od těch nejmladších ročníků až po ty nejstarší. Skupina nemusí předvádět žádné taneční kreace, svým postojem, hlasem a bezchybnou souhrou kytar a bicích vytváří neopakovatelný zážitek, který nepřekonali UDG ani Divokej Bill. Při jejich vystoupení se spustily silné přeháňky, které ale nepřinutily davy lidí k předčasnému odchodu.

Sečteno, podtrženo – festival nabídl kombinaci toho nejlepšího z české a slovenské hudební scény a snad každý návštěvník si zde přišel na své. Slabší stránkou festivalu bylo jednoznačně nedostatečné informování lidí o možnosti vrácení zbývající částky na náramcích. Jak říká jednasedmdesátiletá návštěvnice Eva, své peníze už neviděla. „Když jsem na konci šla pro peníze z náramku, namísto kompletní částky mi dali zpět jen zálohu za kelímek,“ stěžuje si. Podobné připomínky mohou lidé do 14 dnů od konce festivalu směřovat na adresu: info@nfctron.com.

Titulní fotografie: facebooková stránka Jsem z Ostravy