Senzace, která prodává

Byla ztělesněním sportu u nás. Díky ní se z biatlonu stal jeden z nejsledovanějších sportů vůbec. „Obyčejné“ závody světového poháru vysílala Česká televize a televizory doslova „okusovaly“ tisícovky diváků. Jenže pak přišlo zranění, které pozastavilo (nechci psát ukončilo) kariéru. A pak přišlo vydání knihy…

Gabriela Koukalová, dříve Soukalová. Vítězka světového poháru. Když se dostala na vrchol světového biatlonu, nebylo mezi českými fanoušky jediného, který by ji neznal. Všichni jí fandili a ona za to byla k fanouškům otevřená jako málokdo. Po vzoru hokejové rodiny Jaromíra Jágra přispívala pravidelně na sociální sítě – tu postřeh ze závodu, tu fotka z večeře.

První velký úspěch přišel v roce 2014 na olympiádě v ruské Soči. Po dvou čtvrtých místech získala stříbro ze závodu s hromadným startem. Další stříbrná medaile pak padla v závodě smíšených štafet, kde přebírala od své kolegyně Veroniky Vítkové. V dalších sezónách se Gabriela Koukalová dočkala triumfu na mistrovství světa i ve světovém poháru. Český biatlon vypadal jako zalitý sluncem. Obyčejný fanoušek měl z médií pocit, že všichni v českém biatlonovém týmu jsou kamarádi a všechno šlape, jak má.

Začal nelítostný souboj s časem.

Před letošní sezónou, která měla být vrcholem českého biatlonového boomu (vždyť silná mužská generace pomalu odchází) však přišel šok – Gabriela Koukalová nestihne začátek sezóny a olympiáda v Koreji je ohrožená. Začal nelítostný souboj s časem. Před každým závodem bylo jméno Koukalové skloňováno, často se její zdravotní stav řešil úplně stejně jako výsledky ostatních sportovců.

Několik týdnů před olympiádou Gábina sama oznámila, že tuto sezónu už závodit nebude a vynechá tak i její vrchol – olympiádu, kde měla patřit mezi favoritky. V posledních týdnech pak biatlonistka začala dávat jeden rozhovor za druhým. Jednou to byla otevřená zpověď pro časopis Glanc, pak zase rozhovor pro Sport.cz při uklízení odpadků na ulici v rámci akce Ukliďme Česko. Gábina teď na biatlon nemyslí a závodit určitě nebude ani příští sezónu. Její fanoušci při představě další sezóny bez biatlonové jedničky už přemítali nad katastrofickými scénáři. Ano, Veronika Vítková se několikrát vyhoupla na stupně vítězů a získala i olympijskou medaili, ano, máme juniorskou mistryni světa Markétu Davidovou, která se rozkoukává v dospělém biatlonu, ovšem těžký kalibr v podání Koukalové bude chybět.

Pokud si doposud fanoušci zoufali, pohroma pro ně přišla později. V obou nejčtenějších českých denících byla tato informace na titulní straně (řekněte, kdy se to komu povedlo?). Zpráva o anorexii asi nejznámější české sportovkyně šokovala veřejnost. Celému tématu anorexie u Koukalové a sportovců všeobecně se věnovala i reportáž pořadu 168 hodin. Někteří „rýpalové“ však našli jiné, trošku konspirační rozuzlení. Editor serveru Lidovky.cz Vojtěch Gibiš na svůj Twitter napsal: „Skvělé PR asi Petra Koukala. Jak zpropagovat novou knihu své manželky na otvíráku 2 nejčtenějších novin.“

„PR by Koukal.“

Po samotném vydání knihy, kde Koukalová odhaluje mnohé nejen z biatlonového týmu, ale i ze soukromého života, se začaly ozývat i další osobnosti, které biatlonistku kritizují. Olympijský medailista Vavřinec Hradilek na Twitter napsal: „PR by Koukal,“ kdy opět narážel na propagaci nové knihy manželem Koukalové, bývalým badmintonistou Petrem Koukalem. Fanouškům se nelíbí ani veřejné praní špatných vztahů uvnitř týmu, kde nejspíš nebylo v době největších úspěchů vše tak sluníčkové, jak se zdálo.

Ať už je to s nemocí Gabriely Koukalové jakkoliv (věřím, že si něco takového jen tak nevymyslela), její knižní zpověď přináší mnoho malých či větších šoků – od poruchy přijmu potravy přes neshody s týmovou parťačkou Veronikou Vítkovou. Jako fanouškovi českého biatlonu z doby dávno před olympiádou v Soči se mi tyto zprávy neposlouchají zrovna hezky.