Seriál: 1. díl aneb mé studium na Ekonomické fakultě

Maturitu jsi zvládl(a) a nyní tě čeká studium na Ekonomické fakultě. Gratulujeme! Je to správná volba a my jsme tu od toho, abychom ti tvé studium maximálně usnadnili. A právě to je cílem série tohoto seriálu článků s radami a tipy pro nové studentky a studenty. Dnes se zaměříme na první kroky poté, co se upíšete a nastoupíte na dráhu své nové životní etapy.

Vítej v nové životní etapě na své cestě za úspěšným dokončením vysokoškolského studia. Stejně jako ty i my doufáme, že sis zvolil(a) správný obor a studium tě bude bavit. Co tě teď čeká? Podepsal(a) jsi souhlas k nástupu na svůj obor a dostal(a) jsi řadu informací a pokynů. Nemá smysl, abychom tě tady mučili technickými pokyny a informacemi, nýbrž ti dáme určité tipy na to, co s tím.

Nejprve k přístupu do školního systému.

Určitě ses už seznámil(a) s „innet(em)“. Je to tvůj prostředník a v současné chvíli tvůj nejlepší kamarád ve spojení s univerzitou. Nejdůležitější zde jsou tři položky: Edison, školní pošta a Moodle (určitě se ti ale bude hodit i osobní agenda pro změnu hesel 😊).

Stručně: Edison slouží jako systém k zaznamenávání studia. Najdeš zde harmonogram školního roku, navolíš si tady rozvrh, zobrazíš si všechny své předměty a výsledky zápočtů i zkoušek, najdeš si svá čísla učeben s probíhající výukou, seznam studentů, se kterými jsi v jedné skupině, volíš si termíny zkoušek apod.

Mj. zde uvádíš třeba své číslo bankovního účtu pro přijímání plateb v rámci stipendií a sleduješ historii plateb + zde najdeš informace o svém přijímacím řízení atd. Velmi důležité však je, že zde probíhá tzv. verifikace. To znamená, že v průběhu a na konci daného ročníků (na základě výzvy ze studijního oddělení) potvrdíš, zda uvedené informace o celém studiu souhlasí, nebo ne. Stvrdíš tak svůj následující postup do dalšího ročníku. Verifikace tak slouží k posouzení, zda splňuješ podmínky pro postup do dalšího ročníku, nebo ne.

Nezapomeň pravidelně kontrolovat školní e-mail.

Pokud chce být člověk v obraze a plnit si své studijní povinnosti, musí být v kontaktu se školou také prostřednictvím svého mailu. Zde chodí informace nejen od pedagogů o vypsaných termínech zápočtů a zkoušek, ale také třeba informace o úkolech v rámci Moodlu či oznámení o splnění/nesplnění podmínek zápočtů a zkoušek. Očekávej ale taky příchod e-mailů ohledně informování o různých školních akcích, odstávkách nebo jiných aktualitách, které se tvého studia nějakým způsobem dotýkají. Pravidelná kontrola školního e-mailu tak není pouhým doporučením, nýbrž jednou z tvých studijních povinností.

LMS – Learning Management Systém

V LMS neboli Moodlu najdeš materiály nebo zadání úkolů k vybraným předmětům. Každý předmět zde má vlastní složku, ve které se vše uvedené nachází. Také některé zápočtové písemky se píší právě skrze LMS. Spousta pedagogů zde také nahrává potřebné informace ohledně podmínek úspěšného zvládnutí daného předmětu. Takže z hlediska důležitosti rozhodně TOP 3 most important places

Nezapomeň si vyhotovit ISIC.

Bez osobního studijního průkazu si studium lze jen těžko představit. S ISIC získáš řadu slev a výhod při prokazování svého studentského statutu na veřejnosti (jízdné, slevy atd.). Vyhotovit ISIC lze v kartovém centru v Ostravě-Porubě a doporučujeme si tam zajít co nejdříve, dokud nehrozí fronty. Krátce před začátkem školního roku a také na jeho začátku můžeš totiž čekat déle, než by sis přál(a). Jakmile už svůj ISIC budeš mít a uplyne doba jeho platnosti, poté stačí ISIC dobýt na pobočce univerzitní knihovny, kterou najdeš na Ekonomické fakultě.

Nezapomeň na to, že pokud si s něčím kolem těchto organizačních věcí nevíš rady, pomůže ti studijní oddělení.

Na studijním oddělení si vyřídíš veškerá potvrzení o studiu, žádosti o přestup na jiný obor, žádosti o ukončení studia, žádosti o stipendia atd. Studijní oddělení je veledůležité místo, na které se můžeš obrátit v případě, kdy se ti z různých administrativních a s tím spojených organizačních úkonů točí hlava. Dozvíš se tady také, jak postupovat v případě, kdy si nejsi jistý(á) ohledně svých studijních výsledků nebo se ti objeví jiné komplikace během studia (zdravotní apod.). Vyřizují se zde mj. s tím související žádosti o opakování ročníku nebo promíjení příjímací zkoušky.

Autor článku razí takovou tezi, že je lepší se 20x zeptat, než aby potom člověk litoval toho, že to neudělal a zbytečně si tím pokazil studium. V tomto ohledu je jistota vždy důležitá.

Autor článku razí takovou tezi, že je lepší se 20x zeptat a třeba i být za blbce, než aby potom člověk litoval toho, že to neudělal a zbytečně si tím pokazil studium. V tomto ohledu je jistota vždy důležitá.

V příštím díle si povíme něco o tom, jak vysokoškolské studium funguje (nebo spíš probíhá) – podmínky absolvování předmětů (zápočty, zkoušky), shánění studijních materiálů, role a funkce univerzitní knihovny se studovnou (registrace a možnosti), ale také si povíme něco o tom, jak někteří studenti straší jiné studenty se svými poznatky o vybraných předmětech a pedagozích (+ jak úspěšně jakékoliv subjektivní pocity a názory eliminovat, a zachovat si tak otevřenou a čistou hlavu, která je u zkoušek důležitá).