„Skloubit školu a práci bylo hrozně těžké,“ říká Iva Kubanková, moderátorka Událostí v regionech

Absolventi VŠB-TUO často naleznou v oborech různá uplatnění. Možná to ani nevíte, ale právě jednu úspěšnou absolventku můžete na televizních obrazovkách vídat každý všední den jako moderátorku Událostí v regionech. Řeč je o Mgr. Ing. Ivě Kubankové, která před pár lety úspěšně dokončila studium na Ekonomické fakultě. Jak se k práci v televizi dostala? Jak vypadá běžný den moderátora a zažila už nějaký trapas v přímém přenosu? To vše nám prozradí v následujícím rozhovoru.

Není to tak dávno, co jste absolvovala na VŠB-TUO, jak vzpomínáte na svá studijní léta?

Báňská, zejména tedy Ekonomická fakulta, mi dala výborný ekonomický základ. Ráda vzpomínám na skvělé profesory z katedry ekonomie. Navíc mi dala také velmi důležitou praxi, studovala jsem totiž zároveň i na Ostravské univerzitě, kde tato možnost nebyla.

Proč jste nezkusila například studium v Praze nebo Brně a rozhodla se zůstat právě tady?

Protože to tady mám moc ráda a chtěla jsem zůstat v Ostravě. Tehdy už jsem studovala Ostravskou univerzitu a chtěla jsem si k ní přibrat ještě něco dalšího, co by se vázalo blíž k televizi. Kamarád moc pěkně mluvil o oboru ekonomická žurnalistika na VŠB-TUO, navíc spojení žurnalistiky a ekonomie vůbec není špatné.

Byla žurnalistika odjakživa vaším snem?

Už od dětství jsme si s tatínkem říkali, že já budu moderovat zprávy v televizi. Bohužel tatínek se toho nedožil. Je to splněný sen, práce je to ale hodně náročná.

V roce 2010 jste nastoupila do České televize, jak jste se k tomu dostala?

Díky praxi. Ve třetím ročníku jsme ji měli povinnou a já napsala do televize, zda by mě nevzali. Povedlo se a začala jsem tam vždy jednou týdně docházet a potom si mě už rovnou nechali.

Už od dětství jsme si s tatínkem říkali, že já budu moderovat zprávy v televizi.

Jak se dala práce skloubit se školou, ve vašem případě navíc se dvěma?

Strašně těžko. Některé předměty vyžadovaly stoprocentní účast a to se s prací opravdu nedalo zvládat. Kolikrát jsem to i obrečela, ale zase jsem chtěla školu dokončit.

V ČT působíte už sedm let, jaká byla vaše cesta k pozici moderátorky Událostí v regionech?

Začínala jsem jako redaktorka a na této pozici jsem setrvala tři roky. Měla jsem štěstí, protože byl pak vypsán konkurz na nové moderátory, já jsem se zúčastnila a vyhrála ho.

Jak vypadá takový den moderátora?

Pracovní doba je nerovnoměrně rozložená. Oficiálně bych měla začínat v 10.30 a končit v 18.30. Spousta lidí si říká, že jsem jenom taková panenka, která se postaví před kameru a přečte, co je potřeba, ale ono to tak není. Já si texty chystám sama, s hosty si domlouvám rozhovory a připravuji pro ně otázky. Mezitím jsou celostátní speciály. Stane se, že musím do studia dorazit i dříve než na 10.30, protože jsou třeba povodně. Člověk je pak hodně ve stresu, protože neví, jakého hosta bude ve studiu mít, na co se ho má ptát…

Máte ještě před vysíláním trému?

Když se věci seběhnou tak rychle, jako jsem popsala, tak ani ne.

Jak vzpomínáte na své úplně první moderování?

Tehdy to bylo ještě úplně jiné, každý den nebyl do studia zván host, aby popovídal o aktuálním tématu dne, veškeré podklady chystal editor. Byla jsem tehdy hodně nervózní, na krku mi naskákaly červené fleky a asi jednou jsem se spletla, bratr se mi pak smál ještě měsíc.

 

Nabízí se otázka, jestli se vám už stal nějaký velký trapas.

No jasně. Během moderování máme v uchu i sluchátko, skrz které nám dává pokyny režisér. Někdy se prostě nedá soustředit na více věcí najednou. Tehdy se řešila žaloba Ředitelství silnic a dálnic na nějakou společnost a já měla od mluvčího špatné informace. V živém vstupu jsem se hosta zeptala na onu žalobu. On mi odpověděl, že žalobu podávat nebudou, ale jelikož mi zrovna v ten moment dával do sluchátka pokyny režisér k další reportáži, já jsem jeho odpověď neslyšela a v další otázce se zeptala, co bude předmětem té žaloby.

Mimo televizi jste zkušenosti s „moderováním“ získala i během průvodcovství v Českém Krumlově nebo ve francouzské Provence. Co vás k tomu přivedlo?

Byly to jen brigády v 18 letech. Já jsem dítě železničářů, a tudíž jsem měla vlaky zadarmo. Jedno léto jsem si udělala průvodcovský kurz a jezdila jsem tam, kde mě zrovna vzali.

Jak nejraději trávíte svůj volný čas?

V televizi pracuji jako externista, což znamená, že týden moderuji ve zpravodajství a v dalším týdnu třeba píšu scénáře nebo moderuji jiné akce. Volný čas pak většinou prospím nebo relaxuji někde v horách.


Mgr. Ing. Iva Kubanková je absolventkou oboru ekonomická žurnalistika na Ekonomické fakultě VŠB-TUO. Už ve třetím ročníku se dostala jako reportérka do České televize. Po třech letech vyhrála konkurz na moderátorku Událostí v regionech. Můžete ji vídat na televizních obrazovkách v pravidelných relacích z Moravskoslezského kraje v poledním souhrnu ve 12.20 a hlavních regionálních událostech v 18.00. Kromě VŠB-TUO absolvovala také obor český jazyk a literatura na Ostravské univerzitě a během studií si občas odskočila jako průvodkyně do francouzské Provence nebo do Českého Krumlova.

Autorské okénko: Na rozhovor s Ivou jsem se moc těšila, protože jsem také absolventkou ekonomické žurnalistiky a práce v televizi mě vždy moc lákala. Ačkoliv je Iva ostřílená profesionálka a moderátorský um byl na jejím projevu znát, povídání bylo velmi pohodové a příjemné. Její práce je opravdu náročná a já jsem moc ráda, že si při svém časovém vytížení udělala na rozhovor čas.

Fotografie: Lucie Nohlová