Snowkiting! Skvělá zimní zábava, nebo jen další z -ingů?

„Zajdi pro čaj, čekám tě ve frontě.“ Kamarád přinese čaj, proberete školu, uprchlickou krizi, zásnuby jeho sestřenice, dosrkáte horký mok a pak se teprve dostanete na řadu, abyste mohli vlekem vyjet na vrch sjezdovky, a za 30 vteřin být zase dole. Na konci řady. Navíc občas při jízdě nahoru se vlek zastaví, neboť vlekař Dušan včera vozil rolbou po vesnici dvě usměvavé blondýny, namísto toho, aby promazal kolečka vlekové konstrukce. Takže co chvíli běhá se žebříkem od sloupu ke sloupu, aby porouchanou pomu opravil. Takhle strávená lyžovačka u snowkitingu vážně nehrozí!

Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com

Snowkiting je moderní adrenalinový zimní sport podobný kitesurfingu, který jsme vám představili v letní sérii. Na rozdíl od kitesurfingu máte na nohou lyže či snowboard a za pomoci tažného draka (padákového kluzáku) brázdíte zasněžené pláně. Nejste tedy vázáni na lyžařský vlek. Existuje speciální snowkiteboard, pro začátek vám však bude stačit klasické lyžařské nebo snowboardové vybavení.

K provozování tohohle sportu jsou vhodné především rozlehlé zasněžené plochy se stabilním a dostatečně silným větrem. Nicméně snowkitovat se dá i z kopce, při příznivém větru dokonce i do kopce. Nejlepším řešením, jak vyzkoušet snowkiting, je domluvit si lekci v některé z kitových škol. Tam vám zapůjčí veškeré potřebné vybavení od kitu (tažného draka) až po helmu.

Česká republika má pro snowkiting ideální přírodní předpoklady. Vedle dobrých povětrnostních podmínek je zde i množství vhodných lokalit. Kurzy snowkitingu probíhají například v Krkonoších, Krušných horách, na Vysočině, ale také na farmě Vystrkov u Valašského Meziříčí a na dalších na internetu lehce dohledatelných lokalitách. Ceny kurzů začínají kolem 900 Kč.

Zdroj: flickr.com
Zdroj: flickr.com

Pokud vás již nebudou bavit zaplněné skiareály a jednotvárné sjíždění kopce, neváhejte a vyzkoušejte tuhle alternativu zimní zábavy. Pocit svobody při unášení větrem po leskle bílých loukách je k nezaplacení.