Sokolí prázdniny

Letní prázdniny odzvonily polovinu. Někteří jste možná na dovolené, na festivalu, na táboře, anebo jen tak trávíte volný čas doma s rodinou nebo přáteli. Po náročném zkouškovém období je tento odpočinek samozřejmě zasloužený, ovšem není také na škodu volný čas věnovat seberozvoji, novým výzvám a celkově věcem, na které během školního rozvrhu nezbývá tolik času. A jak vůbec tráví volný čas členové sokolí redakce? Čtěte dále a vše se dozvíte. Tentokráte jsme se našich sokolíků ptali na tyto otázky:
  1. Jaký prázdninový výlet je pro tebe ideální a proč?

  2. Odpočinek můžeme rozdělit na aktivní a pasivní – prozraď jednu tvou nejoblíbenější aktivní činnost a jednu pasivní.

  3. Bereš prázdniny pouze jako odpočinek, nebo taky jako příležitost zkusit třeba nějakou novou výzvu? Jestli ano, tak co to u tebe je letos?

Eva Molnárová, šéfredaktorka

1.Ráda poznávám nové věci a nová místa, takže je pro mě ideální zajet někam, kde jsem ještě nebyla, a nejlépe to spojit i s pro mě novou aktivitou.

2.Aktivním odpočinkem je pro mě jakákoliv forma nemíčových sportů. Běh, jízda na kole, bruslích, skateboardu, všechno možné posilování a má oblíbená závěsná akrobacie. Ale volejbal nebo basket jsem vždy hrála s donucením a odporem. Co se týče pasivního odpočinku, jsem věrná svým studentským aktivitám i mimo zkouškové a když mám chvilku (i když bych třeba neměla mít), dívám se na seriály. Nezáleží, kolikrát jsem už viděla Rachel utéct ze svatby, Teda se zamilovat, Johna říct, že nechce být králem nebo Eleven, jak jí teče krev z nosu. Když k tomu mám dobrou společnost a kávu, jsem šťastná jako blecha. Asi pět dní zpátky jsem zkusila začít hrát na klávesy. V praxi to znamená, že už to umím zapnout, ale vůbec mi nejde zkoordinovat, aby každá ruka hrála něco jiného, takže mě to spíše nervuje, než uklidňuje. Ale třeba jednou…

3.Bezesporu největší výzva letošních prázdnin byla stěhování do nového bytu. Při slově hobbymarket už mám kopřivku a švédské masové kuličky pro mne ztratily kouzlo. Když slyším větu „Přišel nám ten stolek“, tak si nepředstavím, jak se krásně vyjímá v obýváku, ale jak ho táhneme do pátého patra bez výtahu. Nicméně tahle výzva je už téměř dokončená. A úspěšně! Další, co mě čeká, je přežít roadtrip po Norsku, jedné z mých vysněných zemí. Tak mi držte palce!

Vojtěch Koňařík, redaktor

1.Takový, který obsahuje více věcí najednou. Strávení času s přáteli spojené s děláním něčeho, co má smysl – něčeho, z čeho má člověk radost a zároveň z toho má radost někdo další. Nedokážu si třeba představit léto bez dětského tábora nebo kratších pobytů někde s přáteli a rodinou. Ne vždy však to, co je ideální, je také reálně proveditelné nebo skutečně nastane. Proto je pro mě poslední dobou ideální pouze to, co je reálné a právě probíhá – nehledě na to, co se mi honí hlavou.

2.S tímto členěním mám problém, pro mě osobně ani takové neexistuje. Odpočívám vším, co vychází z mé svobodné vůle a nedostává mě do nervozity nebo stresu. Nejraději čtu nebo sedím v přírodě a přemýšlím nad něčím, nebo i ničím. Občas k tomu vytáhnu i kytaru, pustím ČT24 nebo koukám na zajímavý film. Zkrátka dělám a odpočívám tak, jak v danou chvíli mé tělo cítí, že musí.

3.Preferuji spíše status quo, ačkoliv to nemusí být zrovna ideální. Letos jsem si o prázdninách jednu výzvu nastolil, ale nedopadlo to nejlépe. Jinak preferuji kombinaci jak odpočinku, tak výzev, které jsou uskutečnitelné. Zas ale nějak extra moc se do ničeho neženu.

Jakub Vontroba, editor, redaktor

1.Osobně preferuji spíše více kratších výletů než jeden dlouhý, řekněme desetidenní. Rád se podívám do nové země nebo si udělám výlet jenom tak po Česku. Jsem k tomu motivovaný i tím, že někteří mí kamarádi žijí na jižní Moravě nebo dál, takže se občas navštívíme nebo dáme společnou dovolenou.

2.A počítá se „chodit na pivo“ do aktivního, nebo pasivního odpočinku? 😊 V rámci odpočinku se rád podívám na seriál nebo se jdu projít. Taky se snažím protahovat a trochu cvičit – je to jednak důležité s ohledem na sedavý způsob života, jednak se u toho uvolním i psychicky. Takže takový mix.

3.Jenom odpočívat 3 měsíce? A to jde? 😊 V posledních letech jsem si začal uvědomovat, jak čas letí a jak je vzácný, takže jsem se snažil dělat něco užitečného. Zkusit se zlepšit v cizím jazyku, přečíst nějakou knihu, pravidelně sportovat. Díky tomu jsem si více vážil i užíval prázdnin. Nějaké výzvy v pravém slova smyslu jako parašutismus apod. si nedávám. Moc mě to neláká.

Markéta Pekarčíková, marketérka, Instagram

1.Jestli je myšleno výlet ve smyslu výletu na jeden den, tak určitě někam do přírody, třeba do Beskyd. Pokud výlet ale bereme jako vícedenní, tak mám ráda poznávačky v různých městech a samozřejmě dovolenou u moře.

2.Aktivní odpočinek pro mě znamená nějaká sportovní aktivita, návštěva fitka, případně již zmíněný „útěk do přírody“. Pasivní je pak třeba posezení s kamarády, sledování filmů, seriálů nebo návštěva wellness centra.

3.Prázdniny beru jako čas, kdy mě „nic neomezuje“, na chvíli si odpočinu od školy a mám více času se věnovat věcem, na které přes rok není čas. Samozřejmě také kombinuji volný čas a práci. Prázdniny moc jako prostor pro novou výzvu neberu.

Eva Urbančíková, marketérka, redaktorka

1.Nejlepším výletem je bezpochyby každoroční vodácká výprava s mými kamarády. Večery u ohně a spaní pod hvězdami – to je to nejkrásnější léto, jaké si můžu přát.

2.Aktivně prokrastinuji a pasivně spřádám plány, jak se sebrat a neprokrastinovat.

3.Výzvy mám ráda, i když ne všechny se mi podaří díky prokrastinaci splnit. 😀 Tak alespoň zmíním ty s nadějí na úspěch. Letošní léto jsem začala zero waste výzvou, pokračuju kurzem rychločtení a taky plánuju do konce roku dokončit výzvu 32 vrcholů Beskyd.

 

Zdroj fotografie: webový portál jsilepsi.cz