Jak spojit zábavu s vědou? Festival Art&Science přilákal i ty nejmenší

Každý z nás se rád odreaguje. Za chvíli začíná škola, honí nás v práci nebo už prostě máme dost toho prázdninového lehárka. Letošní ročník festivalu Art&Science opravdu nezklamal a otevřel tak dveře do nového semestru. Že jste se ani nestavili podívat? Sokolská33 vám přináší report přímo z místa. A příští rok dorazte!

Festival Art&Science je oblíbený nejen u vysokoškoláků, ale v první řadě si ho oblíbili středoškoláci, a stavili se dokonce i caparti ze školky! Ve stáncích se účastníkům představilo pět zajímavých fakult Technické univerzity a tak si mohli všichni vyzkoušet, že ani studium na vysoké škole nemusí být nuda. Zástupci jednotlivých fakult se snažili přilákat do svých řad nové studenty. Ti si často myslí, že je studium technických oborů složité a že ho nezvládnou.

Akci slavnostně zahájil nový rektor univerzity, profesor RNDr. Václav Snášel, CSc., který ale doběhl až po skončení své inaugurace. Dopoledním programem nás provázel skvělý docent Vlákno, herec Michal Kavalčík, který neopomněl „zkazit“ naši mládež pořádáním soutěže o pivo zdarma. „Tak si dáte birela… Oni nemůžou ani to? Vždyť tam není alkohol!“

Ve stáncích byly prezentovány různé technologické vymoženosti a hračky, jakými byly třeba Formule SAE, robotická autíčka, model elektrického motoru, tiskárna pro 3D tisk, zajímavé modely studentských prací z fakulty stavební, robotická ruka a spoustu dalšího. Mimo to mohli návštěvníci získat informace o studentských organizacích. Svůj stánek měla na akci také studentská organizace ESN VŠB – TU Ostrava. Studenti se tak dozvěděli o dalším možném využití svých schopností mimo rajón vědy: práce se studenty, kteří na univerzitu přijedou v rámci programu Erasmus + a možnost vyjet také. „Máme tady AZ-kvíz týkající se organizace ESN a Erasmu obecně a soutěž v poznávání vlajek. V té byly mnohdy děti úspěšnější než dospělí!“ usmívala se studentka Bára z organizace.

A aby toho nebylo málo, mohli jsme zhlédnout skvělá představení, která doplnila program o trochu adrenalinu, krásy pohybu a hudební tóny. Slacklinerka Anna Kuchařová předvedla opravdu dokonale provedenou akrobacii ve vzduchu, při které jsme mnozí ani nedýchali… Své tělo mohli návštěvníci otestovat na slack line, při fotbalu v zorbingových koulích nebo při jízdě a manipulaci s vozíkem pro zdravotně postižené. Od čtyř hodin to na hlavní scéně rozbalili Mirai, Rock&Roll Band Marcela Woodmana a Mig 21.

Akce se dle mého názoru opravdu vydařila. Dokonce i počasí se umoudřilo! Těším se na další rok a věřím, že tam zamíříme s celou redakci a budeme návštěvníkům představovat i svou práci. Přece jen, odměn za splněné úkoly není pro menší návštěvníky nikdy dost!