Spolupráci se hranice nekladou

Každý rok se na Ekonomické fakultě VŠB-TUO pořádá International Week, kde si mohou studenti v rámci přednášek zkušených pedagogů z celé Evropy rozšířit své obzory, aniž by přitom vytáhli paty ze školy. Podobný způsob, jak si vylepšit své znalosti, tentokrát v podstatě z jakéhokoli místa na světě, umožnila ve spolupráci s nizozemským pedagogem Ronem van Zonem i doktorka Kateřina Krzikallová z katedry účetnictví a daní. A o co se vlastně jedná?

Před několika lety došlo na International Week v Polsku na University of Economics v Katowicích k setkání dvou pedagogů – doktorky Kateřiny Krzikallové z Ekonomické fakulty VŠB-TUO a Rona Van Zona z nizozemské Fontys University of Applied Sciences, Eindhoven, Fakulty finančního managementu, katedry daňového práva a ekonomie. S Ronem Van Zonem jsme se mohli osobně potkat i letos v rámci International Week na naší fakultě, kde přednášel na téma mezinárodního zdanění.

Paní doktorka Krzikallová a Ron van Zon zjistili, že jejich odborné zaměření se v mnoha oblastech prolíná a vznikla myšlenka spolupráce obou univerzit. Ron van Zon nabídl účast českým studentům na výuce mezinárodního zdanění formou virtuálních konferencí. Tato myšlenka se pak stala skutečností v letním semestru 2017/2018.

Virtuální konference na téma mezinárodního zdanění se zúčastnili studenti obou univerzit, kteří se po vyzvání obou pedagogů dobrovolně přihlásili. Z Fontys University tak byli přítomni dva studenti – Michael a Amine a z naší univerzity se konference zúčastnili celkem čtyři studenti z 1. a 2. ročníku navazujícího studia oboru Účetnictví a daně – Michaela Řehová, Soňa Richterová, Tereza Barošová a Adam Kmošťák. Lektory byli již zmíněná Kateřina Krzikallová a Ron van Zon z Fontys University.

A co bylo vlastně předmětem oné konference? Nejednalo se o klasické přednášky, ale studenti ve skupinách aktivně zpracovávali zadaná témata, připravovali si vlastní prezentace a s jejich obsahem pak seznamovali ostatní účastníky. Lekce probíhaly velice interaktivní formou, ostatní účastníci si připravovali v průběhu prezentací otázky, které se ihned zobrazovaly na obrazovce.

Lekce byly vždy moderovány Ronem van Zonem a doplňovány informacemi doktorky Kateřiny Krzikallové. Následně pak studenti zpracovávali lektory zadané případové studie na téma mezinárodního zdanění příjmů plynoucích rezidentům daných států. Výstupem celé konference byl pro studenty, kromě získaných znalostí a zkušeností, také certifikát o účasti.

Velkou výhodou konference bylo, že se odehrávala online přes počítač z pohodlí domova. Každý student se tak mohl připojit odkudkoli, třeba i ze Španělska, stejně jako tomu bylo u Adama Kmošťáka, který byl tou dobou na Erasmu. Další výhodou bylo, že konference probíhala v anglickém jazyce. Kromě získání zkušeností z oblasti mezinárodního zdanění se tak studenti potrénovali i v angličtině. Navíc získali kontakty na nové zahraniční kamarády, kteří jim nyní pomáhají získávat chybějící zdroje informací pro diplomové práce.

Že se účast na této konferenci opravdu vyplatila pocítila na vlastní kůži například i výše zmíněná Michaela Řehová, které napomohla k získání zaměstnání v jedné ze špičkových firem v ČR: KPMG, kde v současnosti pracuje na pozici Junior Tax Consultant. Následně chce působit v oddělení mezinárodního zdanění.

Virtuální konference na téma mezinárodního zdanění se po úspěchu, který přinesl loňský rok, bude pořádat i letos v letním semestru. Do budoucna se plánuje spolupráce i s jinými evropskými univerzitami a velkými poradenskými firmami.

Pokud tě tedy myšlenka virtuální konference zaujala a chtěl bys být letos její součástí, neváhej a kontaktuj paní doktorku Krzikallovou. Je to určitě skvělá příležitost, jak načerpat spoustu zkušeností a nevystrčit přitom paty z domova.

 

Zdroj fotografií: Ing. Kateřina Krzikallová Ph.D. a Ron van Zon