„Stačila mi základní angličtina, a hlavně se nebát mluvit,“ tvrdí o svých zkušenostech s Erasmem Vu Quoc Hung

Cestování, skvělé jídlo a sport. I takhle může vypadat váš příští semestr, pokud se rozhodnete vycestovat na Erasmus a zažít vysokou trochu jinak. Své o tom ví i student Katedry účetnictví a daní Vu Quoc Hung, který takto navštívil španělskou Huelvu. Jaké jsou jeho zkušenosti s Erasmem a z čeho podle něj nemusíte mít strach? To vám přinášíme v našem dnešním rozhovoru.

Co tě vedlo k myšlence vycestovat na Erasmus?

Vždycky jsem chtěl vycestovat někam do zahraničí a zkusit něco nového, něco, co tady ještě nebylo. Hlavně jsem chtěl zažít studentský život v zahraničí. Už na střední škole jsem věděl, že existuje něco jako program Erasmus, a poté co jsem si na vysoké škole vyslechl přednášky studentů, kteří se z Erasmu vrátili, jsem se rozhodl, že bych to chtěl taky zkusit.

Co všechno jsi musel splnit, abys mohl vycestovat?

Musel jsem splnit jazykový test, který se skládá z písemné a ústní části, vybrat si stát, kam chci vycestovat, a školu a předměty, které chci studovat. Poté jsem se musel domluvit s vedoucím katedry na tzv. rozdílovku, což je zkouška z nějakého předmětu, který si student musí po návratu z Erasmu dodělat. Jinak mi škola uznala všechny předměty, které jsem studoval v zahraničí, takže když jsem se vrátil, tak jsem musel splnit už jen jeden předmět, což bylo super, protože jsem neměl tolik starostí, a i v době, kdy jsem byl na Erasmu, jsem tím pádem byl víc v klidu, že mě po příjezdu nečekají nějaké šílené zkoušky.

International office mi dala na výběr, ale jednak jsem jim sám řekl, co chci já.

Podle čeho sis vybral destinaci, kam chceš vyjet? Dostal jsi na výběr, nebo sis vybral sám?

Jednak mi naše fakultní international office dala na výběr, ale jednak jsem jim sám řekl, co chci já a co bych si představoval. Chtěl jsem hlavně někam na jih, kde je teplo, a dalším mým kritériem byla uznatelnost co nejvíce předmětů. A Huelva přesně tato kritéria splňovala. Bydlel jsem přímo u moře, uznali mi všechny předměty a je to na jihu, kde je teplo.

Jak jsi využil svůj volný čas? Našel sis během pobytu nějakou brigádu?

Brigádu jsem neměl, i když kdyby někdo chtěl, tak si ji najít určitě mohl. Když jsem tam byl, tak jsem chtěl svůj volný čas využít jinak. Po škole jsem teda svůj čas strávil s ostatními studenty, často jsme cestovali a sportovali. Tím, že jsem bydlel hned u pláže, tak jsme často chodili plavat a hrát fotbal, volejbal, basketbal, což bylo strašně fajn.

Jazyk je ta poslední věc, ze které musí mít studenti při výjezdu strach.

Jak jazykově náročné to pro tebe bylo?

Podle mě samotné testy, které musí studenti napsat, aby mohli do zahraničí vycestovat, jsou na vyšší úrovni, než je samotný jazyk, který pak reálně využívají. Stačila mi základní angličtina, a hlavně se nebát mluvit. Ne všichni byli rodilí mluvčí, takže jsme všichni chápali, že angličtina není náš rodný jazyk. Jazyk je ta poslední věc, ze které musí mít studenti při výjezdu strach, naopak když jsem odjížděl, tak jsem věděl, že je moje angličtina na určité úrovni, a když jsem se vrátil, tak byla mnohem lepší.

Nastaly během tvého studia nějaké problémy?

Já jsem přijel s tím, že jsem neměl vůbec domluvené ubytování. To jsem původně řešil pomocí jedné agentury, neziskové organizace, v jejímž seznamu jsem si vyhledal byt, kde bych chtěl bydlet. Poté, co jsem jim poslal za byt zálohu, jsem však od nich nedostal žádný potvrzovací e-mail, že by ji přijali. Takže až po příletu jsem přišel do agentury, jejíž majitel mi řekl, že den před mým příletem někdo vypadl a ten byt je volný. Takže jsem měl vlastně takové štěstí v neštěstí. Nakonec jsem bydlel se třemi Italy a bylo to úplně super. A co se týče předmětů, tak jsme ze začátku měli docela obavy. Postupně jsme ale zjistili, že když u všeho postupně splníme všechny prezentace, domácí úkoly apod., tak už máme minimální počet bodů ke splnění předmětu. Jenom ti, co chtěli plný počet, nebo usilují o stipendium, pak následně ještě šli ke zkoušce, což nás uklidnilo a zároveň nás to donutilo se snažit i v průběhu celého semestru.

Doporučil bys spolužákům na závěr nějaké rady?

Podle mě není vůbec nic třeba předem připravit. Jediné, co je asi třeba si zajistit, je mít navíc nějaké peníze. Pokud si nechcete hlídat každou korunu, tak je fajn mít navíc i nějaké svoje finance. Když jste na Erasmu, tak jste půl roku v mezinárodním kolektivu a chcete chodit ven, cestovat a zažít něco jiného.

Autor fotografií: Denis Rybář