Tajemství Dálného východu

Ve středu 14. února nám Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě představila krásy asijské kultury! Vnořili jsme se do životního stylu občanů jedné z nejzajímavějších zemí Dálného východu a seznámili jsme se s její historií a tradicemi. Uhodli byste, o kterou zemi se jedná? Prozradíme vám to, je to překrásná Jižní Korea!

Téměř každý týden pořádá Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě knihovnickou středu, na které si můžete vyslechnout různé zajímavé přednášky. Tentokrát se představila paní Marcela Šimonidesová, která nás svou přednáškou s názvem Za krásami Jižní Koreje provedla lehkými krůčky zemí plnou nových technologií a módy. Marcela Šimonidesová vyučuje korejštinu nejen pro zájemce z jazykových škol v Ostravě a okolí, ale také na Ostravské univerzitě, a v Jižní Koreji nedávno strávila měsíc. Z jejího koníčku se stala práce, tudíž svou přednášku pojala opravdu zodpovědně a vylíčila nám, jak vypadá svět korejských občanů.

Zdroj: archiv MSVK

Hned na začátku svého výkladu nás mile přivítala korejským pozdravem a názorně nám předvedla vzdálenost Korejského poloostrova od České republiky. Připravila si pro nás mapu, abychom viděli, jak daleko se v jejím vyprávění vydáme. Také nás seznámila se základními fakty o Jižní Koreji a porovnala její rozdílnost s Českou republikou. Zjistili jsme, že svou rozlohou je větší než Česko a pyšní se až pětkrát větším počtem obyvatel. Celý poloostrov zabírají ze 70 % hory, tudíž je ve městech neuvěřitelně velká koncentrace lidí. „Kamkoli se hnete, v jakoukoli denní dobu, jakýkoli den v týdnu, pořád narazíte na spoustu lidí,“ poznamenala. Naopak centrum olympijských her, nejvyšší pohoří jižní Koreje, mnoho obyvatel neobydlelo. Mezi další velkou zajímavost patří složení obyvatelstva, protože celých 99 % tvoří Korejci! Možná právě kvůli tomu bývali v minulosti Korejci velice odtažití vůči jiným kulturám. Hlavní město Jižní Koreje hádat nemusíte, je to Soul.

Zdroj: archiv MSVK

Dále jsme nahlédli do vývoje korejské civilizace a seznámili jsme se s jejími tradicemi. Dozvěděli jsme se, že korejské písmo zvané hangul v 15. století vymyslel korejský panovník, protože si nižší sociální vrstvy nemohly dovolit výuku čínštiny a docházelo tak k poklesu komunikace. Jelikož je uměle vytvořené a má určitý systém, patří mezi jedno z nejjednodušších písem na světě. Skládá se z pěti hlavních znaků, které se dále rozšiřují do dalších 40 znaků. „Obecně se uvádí, že je možné naučit se písmo za 30 minut, ti náročnější říkají, že se jej naučili za jedno odpoledne,“ podotýká paní Šimonidesová. Z historie se do dnešní doby přenesly také kovové hůlky na jídlo. Vyráběly se z kovu především kvůli identifikaci jedu v pokrmu. Kromě hůlek se dodnes využívají také lžíce na rýži či polévky, ale nejzajímavější se mi zdála problematika s masem. V restauracích si kvůli větší pohodlnosti maso nekrájí, nýbrž jej stříhají nůžkami.

Zdroj: archiv MSVK

Z minulosti si také zachovali klasické topení pod podlahou, kterému se říká ondol. V typických domech zvaných hanok fungovalo zateplení domu velice zvláštním způsobem. Mimo svůj dům si stavěli budovy, ve kterých uchovávali oheň a zateplení domu tady fungovalo pomocí trubek, které přecházely přes zahradu do sklepa. „Tepelná ztráta je mnohem menší a topení efektivnější. Na podlaze proto dělají skoro vše. Dokonce nespí na posteli, ale pouze na matraci,“ zjistili jsme. U tradic jsme se ještě chvíli zdrželi a poslechli jsme si, jak v Jižní Koreji slaví svátky. Mezi hlavní svátek patří Solal, v překladu lunární nový rok, který se slaví dle lunárního kalendáře a většinou připadá na některý den v únoru. Na Nový rok jedí tradiční polévku s knedlíčky z rýžového těsta, kterou nazývají Le ttok uk. Svůj věk počítají docela jinak. Věří, že až snědí tuto polévku na Nový rok, zestárnou o rok. Druhým nejdůležitějším svátkem je Čusok. Slaví se na podzim a zahrnuje oslavu sklizně a mrtvých příbuzných. Kromě toho jsme si představili tradiční oděvy a popsali průběh svatebního obřadu.

Zdroj: archiv MSVK

V Jižní Koreji převládá snaha propojit tradiční s moderním, což lze krásně vypozorovat ve městech. Korea se během pár let zvedla na nohy a neuvěřitelně se rozvinula, a to díky svým občanům, kteří posbírali své vlastnictví a darovali ho státu, aby se snížil státní dluh. Také proto se dnes pyšní opravdu vysokým HDP. Její města lze srovnat s velkými metropolemi Evropy. Země je známá elektronikou, nejrychlejším internetem na světě, často oblíbeným K-popem a plastickými chirurgiemi, které se zde považují za naprosto běžné zákroky. Momentálně má jednu z nejlepších infrastruktur a vlastní světově známé značky. „Korejské firmy prosperují díky tomu, že se snaží udržet si v práci perfektní kolektiv. Považují ji totiž za svou druhou rodinu a nesmírně jí žijí. Úspěšná práce patří k jejich životnímu štěstí,“ dodala paní Šimonidesová.

Po přednášce přišel čas na dotazy posluchačů. Jakmile jsme byli vyzvání k otázkám, diváci okamžitě zvedali ruce a vyptávali se na věci naprosto odlišných směrů. Vyskytlo se zde polemizování nad minulým životem, nad rozdíly mezi jazykem v Severní Koreji a v Jižní Koreji, nad společenskou prestiží sňatku (ten většinou bývá spíše formální záležitostí) a také nad školní docházkou, která v Koreji začíná již od pátého roku dítěte.

Zdroj: archiv MSVK

Paní Šimonidesová vystupovala velice energicky a na každou otázku odpovídala s radostí. Svůj výklad pojala naprosto jiným způsobem, než jsem očekávala, a přesto mě velice zaujal. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, naučila nás vyslovovat pár korejských slovíček a snažila se nám přiblížit pohled na svět člověka naprosto odlišné kultury. Myslím si, že knihovnické středy sklízí veliké úspěchy a oceňuji přístup všech organizátorů. Podívejte se do programu, vyberte si dle svého uvážení a určitě některou ze střed navštivte, stojí to za to!

Titulní fotografie: archiv MSVK