Technika Run 2019: o tom, jak se běhalo i jaká byla akce očima běžců

Ani občasný déšť neodradil většinu účastníků Technika Run 2019. Sportovně-kulturní události, která se nesla v duchu zdravé sportovní zátěže a vzájemné pomoci. Startovné, které se prostřednictvím akce podařilo vybrat, putovalo na pomoc nevyléčitelně nemocným dětem i dospělým. A jaký vlastně byl letošní běh? To jsme si na vlastní nohy zkusili a na reakci jsme se ptali také jednotlivých závodníků.

Závodu se účastnili nejenom studenti a zaměstnanci školy, ale třeba i rodinní příslušníci nebo absolventi univerzity. Závodit mohly také děti, pro které byla od 15 hodin možnost účasti kratšího běhu na 300 m (pro předškolní děti) a o něco delšího běhu na 1500 m (školáci). Od 16 hodin potom probíhal oficiální závod na 5 a 10 km pro dospělé.

Dle oficiálních statistik se do závodu na 5 km přihlásilo 150 mužů a 96 žen, přičemž 92 závodníků se na závod samotný nedostavilo. Všech 154 závodníků, kteří odstartovali, jej však dokončili, což je 100% úspěšnost. O závod na 10 km byl zájem vyšší a zúčastnilo se ho 238 mužů a 114 žen. I zde neodstartovali všichni, ale stejně jako výše, všech 224 závodníků, kteří odstartovali, doběhli do cíle. Závodit jste mohli celkem ve 3 kategoriích: ženy, muži a týmy.

Reálná účast dohromady činila zhruba 63 % ze všech závodníků (378 z 598).

Trasa vedla skrze areál kampusu směrem ke hvězdárně, kolem myslivny a zpátečním napojením na trať kousek od kolejí, takže se závodníci mohli střetnout naproti sobě v různé fázi běhu. Trať obsahovala rovnější i členitější terén a nejdelší stoupání a převýšení mělo 283 metrů.

Akce probíhala velmi poklidně se zdravým nasazením a dobrou náladou – vlastně vším, co člověk od podobné akce očekává. Krátce před startovním výstřelem proběhla společná rozcvička a mohlo se vyběhnout. Skvělá atmosféra nechyběla ani během závodu – někteří závodnici mezi sebou konverzovali, ostatní se snažili trať uběhnout a zároveň si udržet tempo. Na trati nechybělo jasné vyznačení trasy, hlídači trati ani občerstvení, které závodníky neminulo ani poté, co doběhli do cíle. Když si chtěl někdo dát teplý čaj, který se do přechodného počasí hodil, klidně mohl. Organizace byla perfektní.

Jaké byly reakce závodníků poté, co doběhli do cíle? Ptali jsme se: „Jak se vám dnes běželo?“

Student Tomáš: „Myslím si, že hlavně na začátku jsem trochu přepálil tempo. Na 5 km jsem měl vlastně 24 minut, a nakonec jsem jej nějak držel ke konci cíle, takže jsem spokojený. Měl jsem za cíl zaběhnout pod 50 minut, a to se mi o minutu podařilo, takže spokojenost.“

Absolvent Jakub: „No bylo to super, počasíčko krásný, trošičku nám popršelo, ale tak to nám běžcům vyhovuje. Za mě dobrý, děkuju.“

Absolvent Martin: „Běžel jsem tady loni, trať je těžká, dneska ale bylo běžecké počasí, takže se nám to líbilo. Tady, co stojíme, jsme vlastně udělali tým, měli jsme nějaké ambice, nevyšlo to, ale příští rok se stejně zúčastníme.“

Absolventka Irena: „Doběhli jsme… Perfektní, pěkná trať, hezké prostředí, co víc si přát.“

Studenta Eduarda jsme se ptali, jak se mu akce líbila a jak na něj působila.

Student Eduard: „Z organizátorského hlediska byla dobře zajištěna. Trať byla hezky značená, neměli jsme problém v průběhu běhu s orientací kam běžet. Určitě mě zaujala trasa běhu, jelikož jsem oblast okolo planetária moc neznal, tak musím říct, že je to tam moc pěkné. Bohužel počasí moc nevyšlo, jinak věřím, že by přišlo o pár lidi více. Přípravu na běh jsem žádnou neměl, takže musím říct, že v rámci možností se mi i pěkně běželo a měl jsem z běhu dobrý pocit. Za sebe mužů říct, že závod se mi líbil, a poděkovat pořadatelům za uskutečnění této akce. Určitě se budu snažit zúčastnit se i příští rok.“

Autor článku: „Pro mě to byla docela výzva, protože sám se běhání ve svém volném čase příliš nevěnuji. Spolu s kamarádem se nám naneštěstí podařilo prošvihnout registraci hned 2x a vzhledem k dopravním zácpám, které se v Ostravě-Porubě tvořily, jsme dorazili těsně před začátkem závodu. Následný běh na 10 km s časem 1 hodiny a 5 minut tak nějak všemu odpovídal. Špatně zvolená obuv nakonec zapříčinila drobné oděrky na chodidlech a bolesti, které budou trvat ještě minimálně do vydání článku. Ovšem celou akci jsme si oba náramně užili, a ještě jsme během běhu zvládli prodiskutovat spoustu zajímavých témat. Skvělá atmosféra, skvělí lidé a skvělá organizace – takhle na nás celá akce působila.“