Tipy na filmy s ekonomickou tematikou

Aktuálně všem studentům Ekonomické fakulty končí zkouškové období a začínají tolik očekávané prázdniny, proto se redakce Sokolské33 rozhodla vybrat několik zajímavých filmových tipů s ekonomickou tematikou na dlouhé letní večery.

Vlk z Wall Street (2013)

Film oscarového režiséra Martina Scorseseho v hlavní roli se zřejmě nejznámějším hercem současnosti, Leonardem DiCapriem, v dalších rolích Jonah Hill a Margot Robbie.

Tento snímek je inspirován autobiografickou knihou Jordana Belforta. Film ukazuje vzestup a pád Jordana Belforta (Leonardo DiCaprio). Kromě obchodování s cennými papíry zobrazuje především to, jak si člověk může užívat života takřka s bezednou peněženkou. Vlk z Wall Street je plný skvělých filmových scén a dialogů, to z něj dělá právem jeden z nejlepších kousků aktuální kinematografie.

„Chceš vědět, jak peníze zní? Jděte na obchodní patro na Wall Street.“ – Jordan Belfort (DiCaprio)

Finanční krize (2010)

Jedná se o americký dokument natočený režisérem Charlesem Fergusonem. Film je navíc plný rozhovorů s významnými finančními odborníky, novináři a politiky.

Tento snímek zkoumá poslední finanční krizi (2008) včetně toho, co vedlo k jejímu vypuknutí. Sám režisér říká, že film je o „systémové korupci v oblasti finančních služeb v USA a důsledcích této systémové korupce“. Z filmu je patrné, jak hamižní byli manažeři bank, pojišťoven a také politici, kteří upřednostňovali vlastní prospěch před prospěchem ostatních, a poslali tak miliony lidí na ulici. Na rozdíl od Vlka z Wall Street se dá tento film považovat za spíše demotivující. O to více by se člověk měl poučit z historie. Celý dokument je složitější na pochopení, ale rozhodně stojí za zhlédnutí.

Wall Street (1987)

Film natočil opět oscarový režisér, ale tentokrát Oliver Stone. V hlavních rolích se zde objevil Charlie Sheen, Michael Douglas a Daryl Hannah. Poslední dva zmiňovaní herci za tento snímek dokonce získali Academy Awards.

V tomto případě jde o film z osmdesátých let a možná již trošku zestárl, ale to nic nemění na tom, že se jedná o skvělý film pojednávající o světě burzovních makléřů, bezcitných milionářů a o jejich úspěších či pádech. Film upozorňuje na skutečnost, že burza cenných papírů je loterie, kde investujete do fondů a firem a pak jen čekáte, zda budou úspěšné, či nikoli. Když budou, tak vyděláte, když ne, tak o své peníze v mžiku přijdete. Jedině, že byste věděli něco, co je pro ostatní tajemstvím. Film je navíc plný skvělých dialogů a hereckých výkonů.

„Netušil jsem, jak jsem chudej, než jsem začal takhle vydělávat.“ – Bud Fox (Charlie Sheen)

Brexit (2019)

Posledním tipem je film zabývající se aktuální tematikou, a to Brexitem. Režisérem tohoto filmu je Toby Haynes a hlavní roli ztvárnil Benedict Cumberbatch. Jedná se o film zobrazující palčivé drama ze zákulisí kampaně referenda. Je zde zobrazen pohled příznivců a také odpůrců unijního odchodu. Ve filmu se objevují v dnešní době velice diskutované „fake news“ a také odhalení o zneužívání osobních dat. Snímek Brexit zkoumá, jak moderní techniky kampaní řízení dat napomohly k nejkontroverznějšímu rozhodnutí v moderní politické historii.

Rozšiřte si i přes prázdniny své ekonomické znalosti, doufáme, že vás alespoň jeden ze zmíněných filmů zaujme.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com