Umíme rozpoznat fake news?

Pandemie dezinformací. Tak zněl název online debaty v rámci fóra Meltingpot, v níž měl hlavní slovo Petr Nutil, člen expertní rady Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku, zakladatel publicistického webu Manipulátoři.cz a také autor knihy Jak neztratit rozum v nerozumné době. Společně s moderátorem Petrem Vizinou probírali právě dezinformace v dnešním světě.

Fámy, drby a lži kolovaly odjakživa. Jak moderátor hned v úvodu naznačil, objevily se třeba i v bibli. V mystickém příběhu o stvoření člověka přinesl Had první fake news Evě. „Okuste to jablko a budete jako bohové,“ píše se v příběhu. Fake news jsou mezi námi stále. Sociální sítě však koloběh takových informací zrychlily jako nikdy v historii.

Čeho se však v současné době nejvíce týkají a kde se objevují? „S falešnými zprávami se potká kdokoliv, kdo si otevře Facebook. V podstatě to můžeme vidět u jakéhokoliv – třeba jen trošku – vyhroceného tématu, ať už se týká čehokoliv,“ uvedl Petr Nutil. Podle něj lze fake news ukázat na dvou zásadních tématech dnešní doby.

První z nich je koronavirus. „Okolo toho se vyrojila obrovská spousta mýtů, dezinformací a konspirací,“ uvedl Nutil. „A možná ještě intenzivnější to v posledních týdnech byla záležitost amerických voleb, což možná tak úplně nezasáhlo Českou republiku, ale přesto tyhle rozdělené tábory stihly zaplavit český internet. A těch konspirací a mýtů se tam samozřejmě taky objevila spousta,“ dodal v online debatě Petr Nutil a vzápětí doplnil, že dezinformace se objevovaly u obou prezidentských kandidátů.

A jak všichni víme, Češi v amerických volbách nehlasují, a tak dezinformace nemohly ovlivnit naše hlasování při volbě amerického prezidenta. Přesto se dezinformace objevovaly i na českém internetu. „Je to nějaké mentální téma, které se nás vůbec netýká, a přesto jsme ochotni mu věnovat nebývalou pozornost a nebývalé množství času,“ řekl Nutil. A právě naše pozornost je na internetu to nejcennější, co můžeme obětovat. „Sociální sítě jsou postavené tak, aby nás co nejdéle udržely ve svém dosahu, aby sežraly maximum času, které nám mohou sežrat, a to z jednoduchého důvodu. Prostřednictvím nás se prodávají reklamy, a čím víc budeme aktivní na internetu, tím víc z toho ta síť může profitovat,“ vysvětlil.

Musí být fake news obzvlášť bizarní? Anebo to mohou být pouze jakési pravděpodobné informace, u kterých si řekneme, že to není úplná blbost a mohou být částečně i pravdivé? I na to se ptal moderátor svého hosta. „Těch úplných blábolů, které rozpoznáte na první pohled, je samozřejmě na internetu spousta, ale nezasahují úplně každého. Je samozřejmě potřeba říct, že každé zboží má svého kupce a sebevětší hloupost si nakonec najde své diváky,“ uvedl odborník na sociální sítě. Zároveň však dodal, že dobře postavená falešná zpráva obsahuje více než polovinu reálné informace, která je pouze určitým způsobem posunutá, či jinak interpretovaná. „Úplně ty nejklasičtější příklady jsou, že vezmete starou fotku, doplníte tam nový kontext ve formě titulku, řeknete, že se to stalo teď, někde jinde, a šíříte to dál. Takže je tam nějaký odlesk reality,“ vysvětlil Petr Nutil.

Moderátor Petr Vizina také naznačil, že většině z nás už možná někdy proběhlo hlavou, že fake news by se měly na internetu hlídat, a jakmile se objeví nepřesná zpráva, měla by být odstraněna. „Jsem opravdu velkým odpůrcem čehokoliv, co zavání cenzurou. Myslím si, že svoboda slova a vyjadřování je natolik velká hodnota, že ji nelze svěřit jen tak jako někomu do rukou,“ reagoval Nutil a vzápětí dodal, že si však uvědomuje, že fake news mohou s sebou přinést i jistá rizika pro celou společnost. Naznačil však i druhý úhel pohledu. Pokud určitým jedincům zakážeme působit na sociálních sítích či na internetu, ze skutečného světa nezmizí. „Lidé budou působit někde jinde. Někde, kde o nich nebudeme vědět. A nakonec se nám to může vymstít ještě o trošku víc,“ řekl Petr Nutil.

Na internetu se objevuje velké množství dezinformací a občas to tam může vypadat dost pesimisticky. Pokud však lidé chtějí získat relevantní informace a fakta, realita podle Petra Nutila není zase až tak úplně černá. „Není úplnou náhodou, že zrovna třeba veřejnoprávní média v České republice se těší setrvale nejvyšší důvěře,“ uvedl Petr Nutil. „To, že ve zbytku svého času čtou bulvár a třeba i nějaké konspirace a podobné bláboly, to v podstatě nehraje vůbec žádnou roli,“ doplnil.

V rámci debaty padla řeč i na nadávání a útočné komentáře na sociálních sítích. Podle Petra Nutila na to lze nahlédnout i optimistickým způsobem. Lidé se tam mohou celkem bezpečně vybít z frustrace. “V jistém smyslu to vnímám jako sebeterapeutickou lekci pro ty lidi, kteří se tam chodí vynadávat. Vybijete to velmi bezpečným způsobem a to nejhorší, co se vám stane, není to, že vás někdo vezme lopatou, ale prostě vás třeba jenom zablokují,“ řekl Petr Nutil.

V závěru lze doplnit, že téma dezinformací rozhodně stojí za zamyšlení. Celý online záznam z této debaty lze zhlédnout na facebookové stránce fóra Meltingpot.

Titulní fotografie: webová stránka pixabay.com a pngall.com