Úspěšné pokračování webináře Najdi práci levou zadní

23. června se uskutečnil již druhý webinář Kariérního centra VŠB „Najdi práci levou zadní“. Webinářem účastníky provedl Mgr. Vladislav Kos, který hovořil mj. o současném stavu trhu práce, o tom, jak zvýšit šance uchazečů na získání vysněného zaměstnání, nebo o tom, co by měl obsahovat úspěšný životopis.

V první části webináře Vladislav Kos uvedl, že mezi absolvováním vysoké školy a hledáním zaměstnání není tlustá čára. K dobru personalisté přičítají všechny zkušenosti, které absolvent během studií získal. Naše historie, do které můžeme započítat i naše koníčky a další zkušenosti, které nutně nesouvisí se studovaným oborem, ovlivňuje také naši budoucnost. Dále byla pozornost věnována specifiku trhu práce v Moravskoslezském kraji, stejně jako na současné dění na trhu práce v České republice. „Dnes je situace na trhu práce úplně jiná než před několika měsíci,“ uvedl Vladislav Kos s tím, že hledání zaměstnání je v této chvíli obtížnější než před vypuknutím pandemie COVID-19.

Další část webináře byla zaměřena na očekávání, která mají zaměstnavatelé od zaměstnanců, a naopak zaměstnanci od zaměstnavatelů. Jedním z nejdůležitějších očekávání zaměstnavatelů je znalost cizího jazyka. I uchazeč o zaměstnání s výbornými znalostmi v oboru může mít při hledání zaměstnání problém, pokud alespoň komunikačně neovládá jeden cizí jazyk. Naopak uchazeči o zaměstnání by měli mít na paměti, že dobře fungující pracovní kolektiv může být více než vysoká nástupní mzda. „Mzda se vám bude zvyšovat s rostoucími zkušenostmi,“ uvedl Vladislav Kos.

Následně se účastníci webináře dozvěděli podrobné informace o tom, kde všude mohou hledat nabídky práce. Kromě internetu by uchazeči i v dnešní době neměli zapomínat ani na „tradičnější“ způsoby inzerce, jako je například ta v novinách nebo na billboardech. Důležité jsou rovněž informace od známých či příbuzných. Poté Vladislav Kos pohovořil o důležitosti životopisu a motivačního dopisu, jejich obsahu, struktuře a technickém provedení. Poslední část se týkala přípravy na přijímací pohovor. Prokázání větších než povrchních znalostí o dané společnosti potvrzuje zájem uchazeče o dané místo.

Celý webinář se nesl v příjemném a interaktivním duchu. Jeho organizátorům patří velké poděkování. Každému, kdo by v otázce hledání zaměstnání potřeboval poradit, jej můžeme vřele doporučit.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com