VERONIKA KALUŽOVÁ: Do začátku úspěšného podnikání stačil originální nápad

Naším dnešníM respondentem je mladá nápaditá dáma, která světu dokázala, že úspěšně podnikat lze i s opravdu netradiční komoditou. Jejím hlavním produktem, a značkou zároveň, jsou totiž bambule, které se snaží dostat úplně všude – na čepice, trika nebo čelenky. Své živnosti je přitom sama chodící reklamou. Ať už se vrtne kamkoliv, bambule má stále při sobě. O kreativní Veronice Kalužové, alias Bambulce, se v rozhovoru redaktorky Veroniky Zapatové dnes možná dočtete poprvé, ale určitě ne naposledy.

Verčo, vysvětli mi, proč zrovna bambule?

A proč ne? Jakožto instruktor lyžování a snowboardingu mě jednoho dne přestala má nudná helma bez špetky nápadu úplně bavit. Uvědomovala jsem si, že přilba je na svahu nezbytným ochranným prvkem, ale něco jí stále chybělo. Po ruce jsem zrovna měla jednu vlněnou bambuli, tak jsem ji přivázala na helmu a začala s ní jezdit. Nuda byla prolomena a co víc, lidi mě začali na svahu poznávat a vznikla přezdívka Teta Bambulka.

Jednoho dne mě přestala má nudná helma bez špetky nápadu úplně bavit.

Kdy ses tedy pustila do realizace svého podnikatelského záměru?

Bambulkám jsem se oficiálně začala věnovat až po škole, respektive ke konci studia, když jsem začala jezdit s bambulí na helmě.

11220839_771910972924322_4256202235344505908_nMěla jsi k bambulím dlouhodobě nějaký užší vztah? Věřím, že bambulky se líbí mnoha lidem, ale jedině ty ses odhodlala na nich postavit svůj byznys…

Nedá se říct, že bych k nim měla bůhvíjaký vztah. Samozřejmě jsem si, jako snad každý v dětství, vyrobila svou vlněnou bambuli, ale to bylo vše. Vždy se mi ale líbily čepice s opravdu pořádnou bambulí a doma jsem jich měla velkou sbírku. V době, kdy mě lidi začali na svahu poznávat díky mé okrase na helmě, jsem se seznámila také s několika úspěšnými podnikateli. Ptali se mě: „Skvělý nápad, ty bambule. Jak s ním dál naložíš?“ Nechápavě jsem na ně koukala a konstatovala jsem, že žádný plán neexistuje, prostě jen jezdím s bambulí na helmě. Přesvědčili mě ale, že jsem dostala originální nápad a ten do začátku úspěšného podnikání stačí. Rozjet takový byznys by mě navíc nestálo ani příliš finančních prostředků. Tím ve mně vzbudili zvědavost, a tak jsem začala vymýšlet, jak s bambulkami dál naložit.

Jak vzpomínáš na začátky svého podnikání?

Začátky byly nejlepší. Jen co jsem nápad vypustila do světa, začali se mi ozývat zájemci. Takže start byl skvělý. Nikdy jsem ale podnikání nestudovala, řídila jsem se vlastním instinktem a postupně jsem se za běhu učila všemu potřebnému.

Šla jsi do toho sama, nebo i s nějakými partnery/kamarády?

Projekt jsem odstartovala sama, postupně se začali přidávat kamarádi, kolegové, rodina, kteří se mnou na projektu dodnes spolupracují, ať už jako webmasteři, grafici, švadlenky…

Vždy se mi líbily čepice s opravdu pořádnou bambulí.

Co všechno si tví zákazníci mohou tedy takovou bambulkou vylepšit?

Základem jsou právě přilby a helmy. Takže je vhodná pro lyžaře, snowboardisty, cyklisty, in-line bruslaře, skejťáky nebo třeba i dělníky na stavbu (ovšem u těch si nejsem jistá, jestli by jim to prošlo). Prakticky ale bambuli nalepíš, na co se ti zachce – na svůj laptop, na auto, na motorku… Používáme velmi kvalitní suché zipy, které jsou testovány v extrémních podmínkách, např. v silném větru nebo sněžení, a bambule drží jako přibitá.

LAYNO 06

Jak se ti vede dnes? Na svůj věk jsi poměrně vytížená. Vím o tobě, že jsi nedávno otevřela také fitcentrum pro ženy.

Vede se mi skvěle. Jak říkáš, se začátkem roku jsme s přítelem otevřeli fitko pro ženy v centru Ostravy, takže práce mám víc než dost. Aktuálně se věnujeme nové kolekci Bambulky pro sezónu 2015/2016, vyrábíme nové labely, takže rozhodně je na co se těšit.

Zní to, jako bys měla nafukovací den. Jak se dá stihnout tolik věcí naráz a přitom je dělat dobře?

Základem je mít diář a tužku, bez nich bych byla nahraná. Musíš zkrátka umět plánovat a zorganizovat si svůj čas, pak se dá vše skloubit dohromady. Mně se to zatím daří. Jsem paní svého času, což pokládám za největší výhodu, neměnila bych za nic na světě.

Jsem paní svého času. Neměnila bych za nic na světě.

Spolupracuješ také s „bratrskou“ cestovní kanceláří Layno Tour, která organizuje programově bohaté zájezdy především pro mladé lidi. Jak ses ke klukům dostala?

Od kluků mi přišel e-mail asi před dvěma lety, že by měli zájem s Bambulí spolupracovat. Jejich projekt se mi zamlovouval, tak jsme zašli na kafe a bylo. Ptala jsem se, jak Bambulku objevili. Prý někde viděli čepici s bambulí a ta se jim tak zalíbila, že si mě hned našli.

11011912_774856195963133_560630394825602142_n

Čepice jsou spíše zimní záležitostí, plánuješ s kluky také nějaký letní projekt?

S kluky vedeme spolupráci hlavně v zimním období, v létě zatím nic neplánujeme.

Spolupracuješ i s jinými společnostmi nebo osobnostmi?

Jasně, spolupracuji s organizacemi jako jsou např. in-line nebo lyžařské školy, také s Krevním centrem a dalšími.

Za nejdůležitější v podnikání považuji nápad. Peníze přijdou posléze.

Co bys poradila mladým lidem, kteří v hlavě nosí podobně originální nápad jako ty, ale podceňují jeho potenciál a bojí se s ním pouštět do podnikání?

Ať to zkusí. Nic nemůžou ztratit, spíš hodně získat. A kdyby se jeden projekt nevydařil, ať se nenechají odradit a vrhnou se na jiný. Skutečně za nejdůležitější v podnikání považuji právě nápad. Peníze přijdou posléze.

 

——————————————————————————————————————————————————

Bambule FotkaMgr. Veronika Kalužová vystudovala obor Rekreologie na Katedře tělesné výchovy Pedagogické fakulty OU, kde posléze v navazujícím studiu získala magisterský titul v oboru Učitelství – tělesná výchova a výchova ke zdraví pro 2. stupeň ZŠ. Po završení svého vzdělávání se však nevrhla znovu do školního prostředí, ale začala podnikat se značkou Bambulky. Tu kreativně umisťuje na různé oblečení a doplňky, a takto vylepšené kousky nabízí na internetovém e-shopu Prostě Bambulka. Veronika se angažuje také v řadě dobročinných i jinak prospěšných akcí zejména pro mladé lidi. Zapojila se například do charitativního závodu Joy Run, kterého se mimo jiné zúčastnila i redakce Sokolská33.cz. Verča rovněž pracuje jako masérka a na začátku roku 2015 si otevřela fitcentrum pro ženy v centru Ostravy. V hlavě má přitom prý ještě spoustu dalších jedinečných nápadů. O Bambulce zkrátka ještě uslyšíme!

Autorské okénko: S Verčou/Bambulí jsem se seznámila na lyžařském zájezdu pořádaném právě zmiňovanou Layno Tour. Verča mi hned padla do oka, a to nejen proto, že je velmi příjemná a vždy pozitivně naladěná, ale také proto, že mne fascinovala tím, že díky vlastní píli a nápaditosti dokázala rozjet úspěšný byznys už v brzkém věku. Bambule je skvělý a velice inspirativní člověk, a přestože musí zvládat naráz kupu povinností, úsměv z jejích rtů se nevytrácí.