Viva la zkouškové!

Přichází dvakrát do roka. Někteří ho zvládají lépe a někteří hůře. Já se z něj sice nehroutím, ale myslíte si, že jsem se za dobu svého studia už nějak „poučila“? Ne, ani čtyři roky na univerzitě nestačily. Ach jo, zkouškové. Samozřejmě že si z toho pod náporem stresu dělám trochu legraci. Ale jen trochu.

Na mé druhé zkoušce mě dostal spolužák, který už měl 23. května zkouškové za sebou. Měsíc před jeho koncem! Sorry jako, ale jak tohle udělal? Sice nemusíme ráno vstávat na přednášky nebo cvičení a naší povinností je se jen naučit na zkoušku, ale během toho biflování jsme ve většině případů schopni prokrastinovat… Teda ne, ODPOČÍVAT u filmů a seriálů, protože se nemůžeme učit celý den v kuse, že jo.

Během zkouškového dokážeme vymyslet krizový plán, co by kdyby.

Také jsme všichni dozajisté četli o působení čerstvého vzduchu, jídla a pár čtverečků (nebo tabulek) čokolády na mozek. Působí blahodárně. Během zkouškového dokážeme vymyslet krizový plán, co by kdyby. Také začínáme věřit na šťastnou ruku, karmu a podobné věci, protože člověk nikdy neví, jestli nějaké nadpřirozené síly neexistují.

Učení na zkouškové se dělí na dvě fáze. Při té první si říkáme, že si nic nepamatujeme, že se to nedá naučit. Prostě nedá. Je to takový ten depresivní stav. Zvlášť když vaši spolubydlící a kamarádi mají po zkouškovém. A pak si řeknete: Vždyť na tom nezáleží, kdo to kdy dal. Hlavně to mít. A tak se dostanete do té manické fáze, kdy pod třetí plechovkou RedBullu myslíte jen na to, že to dáte, prostě to dáte. A v den D? Mnohé z nás určitě napadlo, že trojka je taky známka. A na červený diplom většina z nás stejně nejede. Modrý je dobrý.

Nicméně stejně to nakonec dáte.

Zkouškové je vlastně posilující období. Nejenže se dočasně nastartuje váš intelekt, ale jste schopni spát jen pár hodin denně a vaším nejlepším kamarádem se stane strýček Google. Když říkáte, že ještě máte zkoušky, je to jako kouzlo, kdy vám má každý dát pokoj. Protože po zkouškovém prostě bude víc času. Ale čím delší zkouškové je a čím víc statusů začínajících slovy „Prázdniny!“; „Zkouškové done!“ nebo „To byla poslední zkouška!“ čtete, tím je vám fyzicky hůře. Stahujete se ze svých sociálních sítí a začínáte uvažovat, co po zkouškovém uděláte. Třeba můžete dva dny v kuse spát. Nebo se nechat objímat. Vypít obrovské cappuccino a na oslavu si dát trochu vína. Je to motivující.

Nicméně stejně to nakonec dáte. A řeknete si, že příště už budete chytřejší a lépe si to naplánujete. Tak uvidíme, jak to bude v prosinci a lednu. Všem, co už dozkouškovali, gratuluji. Buďte trpěliví, ten můj status o prázdninách taky přijde!