Výzva pro pár přátel sklízí úspěch u široké veřejnosti

S příchodem nového roku si většina z nás dává předsevzetí a pouští se do různých výzev. Že vás ještě žádná letos nemotivovala? Tak čtěte pozorně, protože máme pro vás (a vlastně i pro nás) skvělý tip. Řeč je o výzvě 32 vrcholů Beskyd. Jak to vše vzniklo, kdo za tím stojí a na co se účastníci mohou během roku těšit? Naše redaktorka Denisa Kováčová vás nyní nechá nakouknout pod pokličku celé akce.

Taky si říkáte, že byste zašli někam na hory, ale zrovna vás nenapadá kam? Tento problém má asi většina z nás včetně organizátorů výzvy 32 vrcholů Beskyd. Vše tak začalo úplně nevinně. „Jednou za mnou přišla moje kamarádka Mirka, že počítala celou noc vrcholy v Beskydech a že jich napočítala 27. Já na to, že je to nějak málo a tak jsem informaci začal hledat na internetu a nakonec jsme došli k 32 vrcholům… No a pak se to všechno nějak rozjelo,“ říká se smíchem jeden z organizátorů výzvy Tomáš Kubíček. Stejný nápad mělo určitě už mnoho lidí – najít si všech 32 vrcholů Beskyd, konkrétně beskydských tisícovek (což jsou vrcholy, které mají nad 1 000 m n. m.) a vydat se podle tohoto plánu do hor. Nikoho však doposud nenapadlo vytvořit tabulku těchto vrcholů a sdílet ji veřejně na facebookové stránky. „Chtěli jsme tuto iniciativu vytvořit pro nás a naše známé, s myšlenkou,  že na vrcholy budeme chodit společně,“ vysvětluje původní záměr organizátorka Mirka Kováčová.

Organizátory také velmi potěšil zájem veřejnosti, která jim nabízela pomoc s výzvou. „O grafické zpracování nejen loga se nám postaral Honza Kotlář, za což mu velmi děkujeme a vážíme si toho,“ pochvaluje si spolupráci Tomáš Kubíček. Oficiální stránky výzvy najdete na Facebooku, kde je také k dispozici účastnická listina se seznamem vrcholů, kterou si účastníci výzvy musí vytisknout a zapisovat si ke každému vrcholu datum, kdy jej zdolali. Podmínkou výzvy je také se na vrcholu vyfotit.

Královnou vrcholů je samozřejmě Lysá hora s 1 323 m n.m., dalšími vrcholy jsou například Radhošť, Smrk, Travný, Velký Polom, ale také Kněhyně, což se nelíbilo ochráncům přírody a CHKO Beskydy. „Jelikož výzva vyšla pouze z nápadu, který jsme chtěli sdílet na Facebooku, nenapadlo nás, že bychom měli psát někomu o schválení, zda nějakou listinu vrcholů můžeme takto zveřejnit. Ochránci přírody měli problém s tím, že ženeme lidi do chráněných oblastí, kde je zákaz vstupu. To však nebyl nikdy náš záměr a od začátku jsme apelovali, aby účastnici respektovali zákazy a fotili se u rozcestníků. Vše jsme nakonec telefonicky vyřešili s CHKO Beskydy a dohodli se na společném řešení,“ vysvětluje počáteční problémy Tomáš.

Chtěli jsme tuto iniciativu vytvořit pro nás a naše známé, s myšlenkou,  že na vrcholy budeme chodit společně.

Mirku dále napadlo, že by bylo fajn, aby lidé udělali nejen něco pro sebe a svou zdravou kondici, ale aby touto cestou také pomáhali. Domluvila proto spolupráci s Mobilním hospicem Ondrášek. „Výzva bude trvat po celý rok, a proto jsme si pro účastníky připravili možnost zakoupit si trička s logem výzvy 32 vrcholů Beskyd, aby měli připomínku toho, jak zdolali všechny vrcholy a zároveň někomu pomohli,“ říká Mirka. Výtěžek z prodeje triček totiž poputuje jako dar právě do Mobilního hospicu Ondrášek. „Na tričkách momentálně pilně pracujeme a už teď můžeme prozradit, že se máte na co těšit!“ prozrazuje s nadšením Mirka.

A jak výzvu vnímá Mgr. Martina Dunděrová, vedoucí fundraisingu v Mobilním hospicu Ondrášek? „Všichni v Ondrášku jsme výzvou nadšení. Je pro nás překvapením, co vzniklo z akce určené původně jen pro kamarády. A především nás těší, kolik lidí chce být součástí akce podporující Ondrášek,“ říká, a dále upřesňuje, kam výtěžek z triček poputuje: „Každou korunu přeměníme na péči o nevyléčitelně nemocné děti a dospělé. Každá koruna umožní těmto lidem dožít svůj život doma v kruhu rodinném. Pro konkrétní představu: např. hodina péče o jednoho člověka nás stojí 200 Kč.“ A proč byste se měli zapojit i vy? „Na této akci se propojuje zábava, aktivity pro zdraví a pomoc potřebným. Myšlenka, že děláme něco pro sebe a ono to pomáhá i jiným, kteří na hory už nemohou, je krásná. Tak choďte i za ty ostatní, my chodíme taky,“ dodává paní Dunděrová.

Výzva si během 14 dnů získala přes 2 000 fanoušků a nás v Sokolské si získala také. „Sokolská33 už delší dobu podporuje projekty, které mají smysl a přidanou hodnotu. Když se k nám dostala informace o tom, že vznikla výzva 32 vrcholů Beskyd, ani vteřinku jsme neváhali projekt podpořit. Sdružuje lidi, podporuje zdravý životní styl a pomáhá pěstovat vztah k přírodě. Sokolská33 jde do toho s vervou, tak pojďte taky! Třeba se na horách potkáme, nás Sokoly totiž poznáte na dálku,“ vysvětluje přijetí výzvy šéfredaktorka Aneta Teichmannová.

A co vám na závěr vzkazují organizátoři Tomáš a Mirka? „Neseďte u televize a počítače, obujte si boty a vyrazte na hory!

Fotografie: facebooková stránka 32 vrcholů Beskyd