Za pierogi, Soplicou a Wawelským drakem do malebného Krakówa

Právě do Krakowa vedla má cesta díky programu Erasmus+. Možná se jako spousta dalších divíte, proč jsem si pro svůj zahraniční pobyt vybrala zrovna Polsko. Ale věřte, že tato země dokáže nabídnout mnohem více, než si dokážete představit. Oprostěte se od myšlenky, že Polsko je stále tou zaostalou zemí, která je postižená postkomunismem a kde nic pěkného není. Již dávno to není pravda, a myslím, že ani nikdy nebyla.

O mnohém mě přesvědčila i má polská spolubydlící Nina a její rodina. Od její maminky jsem dostala pozvání do (dle jejích slov) nejkrásnějšího města Polska – Zakopane, kde mají rodinný domek. Tam má cesta povede v únoru. Avšak ani o městech, kde jsem zatím byla, se nedokážu vyjádřit jinak než pozitivně.

Ojców a Pieskowa Skała jsou města uprostřed národních parků. Příroda okolo nich je dechberoucí. Tricity, tedy Gdaňsk, Sopoty a Gdyně, se nachází v severní části u moře. Když jsme tam přijeli, jako by se čas zpomalil a my jsme si plnými doušky užívali slunné promenády okolo moře. Zavítali jsme na nejdelší dřevěné molo v Evropě, po písčité pláži přešli z jednoho města do druhého, dali si tradiční oběd a pomalu se šourali zpět na vlak. Varšavu musíte pochopit, abyste ji začali mít rádi,“ zaznělo od našeho průvodce tímto městem. A ano, až po vyslechnutí celé story zjistíte, co je vlastně na Varšavě tak krásné. Ale zpátky do historického srdce Polska.

Kraków, multikulturní město, historické, ale moderní, s nejstarší univerzitou, se spoustou kostelů, s tajemným podzemím a nočním životem. Definitivně nejkrásnější město. Pokaždé, když za mnou někdo přijel, neminula jej prohlídka města s návštěvou mých top 10 míst.

Top 10

Snídaně v Kolanko No 6
Rynek Główny
Brána Floriańska
Collegium Maius
Ciuciu Sugar Artist
Hrad Wawel
Plac Nowy
Most umění Ojca Bernatka
Kostel pw. Św. Józefa
Plac Bohaterów Getta

Ale top místy to nekončí. Skvělé jídlo a pohostinnost jsou zde na prvním místě. Pierogi plněné čímkoli jsou na každém rohu. Nedávno jsem objevila malou budku u mého domu. Jmenuje se Świat Pierogów a postarší paní vám připraví ty nejlepší pierogi v Krakówě. Další dobrotou je zapiekanka, zapečená bageta rozříznutá napůl, naplněná houbami a sýrem. A k večernímu popíjení věhlasná vodka. Je všude a chutná dobře i bez džusu.

Když k tomu všemu přidáte skvělé lidi, nekončící party, dobrou zábavu a #erasmuslife, nebudete chtít odjet.

P.S. Držte palce u zkouškového! 😊

Autorka: Kristýna Volná
Foto: archiv autorky