Zábavné strategické hry ve službách ekonomie

„Počítačové hry ničí charakter, jsou ztráta času a lidé kvůli nim hloupnou.“ Že jste to už někdy slyšeli? To já taky. Nemyslím si, že by to byla (úplně) pravda. Herní studia se předhání v tom, kdo udělá lepší příběh, piplají se s grafikou a vytváří až dechberoucí scenérie. Zadané úkoly jsou pro hlavní hrdiny stále zapeklitější a komplexnější. Pojďme ale od RPG her k něčemu, kde není hlavní hrdina ani Geralt z Rivie, ani Kratos. V následujících odstavcích najdete hry, do kterých můžete perfektně implementovat své znalosti z makro/mikro ekonomie a zároveň vám rozvinou vaše strategické, taktické i logické myšlení.

1. Democracy

Tahle patří k žánru government simulation game, tedy simuluje funkci premiéra a vlády. Cíl zní jednoduše, plňte přání těch, kteří vás volí, a vyhrajte další volby. Pár „ale“ by se tu našlo. Rozpočet není neomezený, potřebujete zvýšit příjmy, avšak vysoké daně naštvou kapitalisty a OSVČ. Některá vaše rozhodnutí mohou pěkně nakrknout i váš vlastní kabinet, a když už vám vaše cílová skupina pěje ódy, druhá strana mezitím plánuje puč nebo něco horšího, atentát na vaši osobu. V každém tahu je třeba udělat rozhodnutí. To vás stojí jednotky vaší moci, které se však po každém tahu obnoví. Je tedy třeba jednat rozvážně, k čemuž vám pomůže řada různých statistik. Hra má 3 díly a několik datadisků.

2. Europa Universalis

Real-time strategická hra založená hlavně na expanzi vašeho státu, k čemuž vám pomáhá vaše moc (diplomatická, vojenská…) a také peníze. Od svých kolonií vybíráte daně, tvoříte produkty ekonomiky, kolonizujete provincie a stáváte se stále silnější a bohatší. Zajímavé na hře je, že názvy států fakticky souhlasí s tehdejším rozložením, takže dějepis je další odvětví, ve kterém se díky EU zlepšíte. Hra se datuje od roku 1444 až po rok 1821, hrát ji můžete jako singleplayer proti počítači nebo multiplayer se svými kamarády. Má několik dodatků (The Third Rome, Common sense…), které přidávají určité funkcionality nebo události.

3. Cities Skylines

Tahle hra je spíše takový strategický simulátor. Jako ve všech takových hrách vám jde o spokojenost vašich obyvatel, velké příjmy a vyrovnaný rozpočet. V Cities Skylines jde však o víc než tohle. V této hře totiž navíc řešíte i věci jako nadměrný hluk, v důsledku kterého onemocní obyvatelé, nastane převis poptávky na trhu s komerčními zónami, vmžiku se však situace změní a občané vyžadují další obytné zóny, a protože vám klesá vzdělanost, bylo by fajn postavit i nějakou školu. Situace ve městě se mění z minuty na minutu a počet obyvatel vám otevírá další možnosti, jak obohatit vaše město ve prospěch vašich občanů.

4. Capitalism
Capitalism je taková legenda mezi management simulátory a tycoony. Přestože o tenhle typ her není moc zájem a patří k jakési kultovní záležitosti, Capitalism sklízí už pár let úspěch. Smyslem hry je vydělávat a vydělávat. Vybudovat profitující firmu, otevírat obchody a zkoušet spekulovat na burze s cennými papíry. Sledujete statistiky a podle nich jednáte. Hra je velice realistická a věrně kopíruje reálný život, promítají se v ní změny chování zákazníku v důsledku zvýšení či propadu cen, fungují zde mechanismy jako nízké vstupní náklady a maximální zisk a buduje ve vás myšlení potřebné k úspěšnému podnikání. 

5. Workers & Resources: Soviet republic

Jde o další hru z řad budovatelských strategii, je však v něčem odlišná. Odehrává se v letech 1960–1990 v sovětské republice a je tomu přizpůsobený design i souvislosti. V téhle hře máte 2 měny, rubl a dolar. Stavíte vlastní doly, továrny, sídliště i infrastrukturu. Celkový retro design podtrhuje kouzlo celé hry. Obchodujete s dalšími sovětskými republikami nebo s těmi západními, tím si zajistíte přísun deviz. Stejně jako v běžném životě, i v téhle hře se ceny na trhu mění, stejně tak jako poptávka po statcích a potřeby vašich obyvatel. 

Kdo ví, jak to bude se školou do konce semestru, a haldy informací z učebnic a skript vám mohou často přerůstat přes hlavu. Je třeba se nějak odreagovat a zkusit školou získané informace nějak využít. Tyhle hry vám (možná) pomohou lépe pochopit to, čím se ve škole zabýváme, a pomohou vám vidět některé nepředstavitelné a složité ekonomické pojmy z jiného, zábavnějšího úhlu. Všechny hry jsou dostupné na Steamu a k tomu, abyste je rozjeli, nepotřebujete nejvýkonnější počítač. Věřím, že jsem se některým z vás alespoň jednou z her trefila do vkusu. 

Zdroj úvodní fotografie: Archiv Sokolské 33