Znáte pořad „Kdo to platí“?

Seriály jsou jednou z možností, jak trávit volný čas (nejen) v karanténě, a mohou pro nás být zábavou, odměnou za dobře vykonanou práci nebo důvodem, proč prokrastinujeme. Některé seriály nám ale mohou pomoci rozšířit naše vědomosti a znalosti. Pořad „Kdo to platí?“, který běží na MALL.TV, je právě jedním z nich a zaujme nejen nadšeného studenta Ekonomické fakulty!

 Zajímá vás, kam plynou veřejné finance, kdo platí volby nebo kdo třeba financoval váš studijní pobyt v rámci programu Erasmus+? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších vám prozradí ekonom Dominik Stroukal ve svém pořadu „Kdo to platí?“ na MALL.TV. Dominik Stroukal je známý český ekonom a také autor první české knihy o Bitcoinu. 

 Epizody vychází obvykle vždy ve středu a každá z nich je věnována určité oblasti veřejné ekonomiky. Orientace v pojmech, jako jsou digitální daň, peer-to-peer půjčky, remitence, financování parkovacích modrých zón a mnoho dalších, vám nejen rozšíří všeobecný přehled, ale může vám i zlepšit život.

Každého studenta určitě upoutá epizoda o slevách na jízdném, kterou si nyní přiblížíme. Tento benefit je příjemný pro každého z nás, ale za jakou cenu? V díle o „štědrých“ slevách na jízdném, Dominik Stroukal vysvětluje, jak systém funguje. V roce 2019 vynaložilo Ministerstvo dopravy na slevu z jízdného pro studenty a důchodce celkem 5,78 miliardy českých korun, pocházejících od daňových poplatníků. Paradoxně nejvíce z těchto finančních kompenzací jde do kapes dopravních společností, od kterých si zlevněnou jízdenku zakoupíte. České dráhy a Student Agency za rok 2018 dohromady přijali od státu zhruba 3,15 miliardy Kč. Nejenže dopravci začali systému nenápadně zneužívat, ale také se náklady na něj stále zvyšují. Jsou tedy tyto slevy opravdu prospěšné? Pro studenty a seniory jsou ušetřené peníze určitě příjemným bonusem. Zkusme si tedy uvědomit, odkud tyto finance pochází a na co by mohly být jinak potenciálně využity.

V současné době vychází speciální epizody pod názvem Ekonomické aktuality, které se zabývají dopadem současné koronavirové krize na ekonomický sektor. Neustále se teď něco mění, a tak se na novou epizodu můžete těšit téměř každý den. Řešení problematiky odkladu nájmů a splátek, podniků v krizi nebo proměn ve vzdělávání je ve společnosti na denním pořádku. Dozvíte se, kam nyní tečou veřejné finance a zda je Česká republika schopna tuto krizi ustát bez velké újmy.

Pořad „Kdo to platí?“ vás určitě zaujme. Navíc spojíte příjemné s užitečným a dozvíte se určitě nějaké nové zajímavé informace.

Zdroj titulní fotografie: archiv Sokolské 33